Hlavní obsah

Bude to nový pohled na staré téma, říká Jiří Suchý o nové verzi Kytice

3:52
3:52

Poslechněte si tento článek

V sobotu bude mít v pražském Divadle Semafor premiéru staronová Kytice. Inscenaci podle vybraných balad básnické sbírky K. J. Erbena poprvé uvedl Jiří Suchý s Ferdinandem Havlíkem v roce 1972 a dočkala se téměř šesti set repríz. Vystřídala se v nich řada hereckých i pěveckých hvězd.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Jiří Suchý stojí v čele Divadla Semafor už šestašedesát let.

Článek

Na semaforské jeviště se Kytice vrátila v nových verzích v roce 2009 a 2013. Nyní je nahradí další, v pořadí čtvrtá.

V čem bude nová Kytice jiná než předchozí?

Především novým obsazením. Z původního toho moc nezůstalo.

Ve stěžejních rolích se objeví mladí herci, z nichž většinu diváci už znají z našich inscenací. Třeba Lukáš Kunst jako Polednice, Jiří Krejčí jako Vodník, Natálie Hrychová jako Bludička, z dalších Vilemína Marhoulová, Štěpánka Pečenková nebo Markéta Šandová.

Jiří Suchý: Vracím Semafor k původní poetice

Divadlo

Ale diváci se mohou těšit i na semaforské stálice, jako jsou Olina Patková, Michal Stejskal, Lucie Černíková, Jolana Smyčková, Bára Šampalíková, Igor Šebo nebo Petr Macháček. Jen mnohdy v jiných rolích než předtím.

A co vy a Jitka Molavcová?

My si ponecháme postavy jarmarečních zpěváků Františky a Baltazara, kteří diváky provedou celou Kyticí.

Foto: Dušan Dostál

Jitka Molavcová a Jiří Suchý v úspěšném semaforském pořadu Devatenáct tváří jazzu

Do jaké míry se proměnil text?

Do původního libreta jsem moc nesahal, ale trochu ano. Občas jsem leccos pozměnil. Některé postavy budou typově poněkud jiné, což souvisí i s jejich obsazením. Týká se to třeba Zlatého kolovratu anebo postavy Bludičky. Ta ovšem není Erbenova, ale má, takže jsem si do ní mohl dovolit zasáhnout výrazněji, což jsem s gustem udělal.

Jiný bude i závěr Kytice, ale to ponechme divákům jako překvapení. Budu rád, když se jim nová Kytice bude líbit jako ty předchozí.

Co kromě Kytice chystáte do konce sezony?

V únoru uvedeme novou verzi koncertu Šli tři Šlitři. Bude se jmenovat Šli čtyři Šlitři, protože jsem si uvědomil, že podob, v nichž Jiří Šlitr v Semaforu působil, bylo víc. A objeví se tam i další písničky.

V dubnu bude mít premiéru komorní inscenace s názvem Tak a teď jsme tu. S Jitkou Molavcovou a s kvartetem Divadla Semafor v nich představíme známé i neznámé semaforské písničky. Každý večer je budeme obměňovat, takže se vyplatí přijít opakovaně.

Foto: Dušan Dostál

Jiří Suchý chce vrátit Kytici romantického ducha. Ta poslední (snímek je z roku 2015) moc romantická nebyla.

V květnu přijdeme se zatím nejpodivnějším programem v historii Semaforu. Chci v něm dát prostor pozoruhodným členům souboru, techniky i uvaděčkám, kteří překvapí tím, co dokážou a co by od nich nikdo nečekal. Budou to akrobatka, uvaděčky, ze kterých se vyklubou baletky, jazzový hudebník, kouzelník a řada dalších. Večer by měl mít formu kabaretu, kde každý dostane šanci předvést to, co umí.

A co další ze semaforských sedmi malých forem?

V závěru sezony bych rád uvedl alespoň jednu ze tří avizovaných scénických výstav. Jejich protagonisty budou fotografka Irena Zlámalová, snad i výtvarník Jiří Slíva a třeba i Jiří Suchý. Uvidíme, kdo z nich bude vystavovat jako první.

A také bych chtěl semaforským divákům představit svůj další film, který jsme s Ajrín Zlámalovou natočili. Po vojenském tématu snímku Pochodem v chod! bude mít titul Hudba řekla pojď, a tak jsem šel. Takže je celkem jasné, o čem bude.

RECENZE: Vítejte v tančírně Paradise

Divadlo

RECENZE: Růže pro Jiřího Šlitra

Divadlo

Výběr článků

Načítám