Hlavní obsah

Bídníci s moravským rukopisem dobývají předvánoční Záhřeb

Tvůrčí tým Městského divadla Brno (MdB) pomohl s uvedením slavného muzikálu Bídníci (Les Misérables) Divadlu Komedie v Záhřebu, což je rovněž divadlo spravované hlavním městem Chorvatska. Je to vůbec poprvé, kdy se světově nejhranější a také vlastníky práv nejvíce „hlídaný“ muzikál v Chorvatsku uvádí.

Foto: Městské divadlo Brno, Tino Kratochvil

Bídníci patří mezi nejhranější a vlastníky práv také nejvíce sledované představení na světě. Nyní se nově hrají s brněnskou pomocí i v Záhřebu.

Článek

Uvést na scénu dílo (které se v současnosti hraje i v Praze) v nevelkém divadle kousek od známé záhřebské katedrály však nebylo vůbec jednoduché.

„Už před léty jsem pomáhal záhřebskému národnímu divadlu, když jim odešel režisér muzikálu West Side Story. Premiéra se podařila a od té doby existují vztahy mezi Záhřebem a MdB,“ popsal Novinkám vznik spolupráce režisér představení Stanislav Moša.

A doplnil: „Dalším vztahům pomohl i český konzul Chorvatska Michal Chládek, na jehož pozvání pak přijel do Brna i současný ředitel Divadla Komedie. Právě v tomto divadle můj kolega z brněnského divadla Stano Slovák ještě před covidem režíroval komediální, v Chorvatsku velmi oceňovanou činohru Zamilovaný Shakespeare.“

Počasí prověřilo ikonický muzikál. Zkoušelo se v pláštěnkách, hrálo v body a neoprenu

Divadlo

Byla to výzva

Jak Moša doplnil, Brno později pozvalo Divadlo Komedie k sobě „domů“ na festival hudebního divadla Dokořán.

Foto: Miroslav Homola, Novinky

Brněnský režisér chorvatského představení Stanislav Moša

„Před třemi léty přišli Chorvaté s návrhem, že by rádi s naší spoluprací realizovali muzikál Bídníci, s nímž jsem už měl z dřívějška zkušenosti. Byla to výzva už i proto, že například ve Slovinsku, kde jsme měli rovněž možnost Bídníky realizovat, k tomu nakonec nedošlo právě kvůli tomu, že slovinský soubor neodpovídal představám a podmínkám autorů práv z Londýna,“ popsal režisér.

Foto: Miroslav Homola, Novinky

Kostýmní výtvarnice Andrea Kučerová spolu s autorem scény Petrem Hlouškem

Konkurzy pro představení v Záhřebu odstartovaly už v září loňského roku. Přihlásilo se 260 kandidátů na hlavní role. Z nich pak Moša vybral dva na každou z nich.

„Po schválení anglickou agenturou jsme se tak mohli pustit do dalších Bídníků. Ti v Brně z roku 2009 nakonec měli přes tři sta repríz,“ doplnil režisér.

Chorvatské provedení je podle něj specifické i tím, že Divadlo Komedie disponuje velmi malým prostorem.

Přes dvě stovky kostýmů

Jak složité je takové „světové“ představení vystavět, popsala Novinkám kostýmní výtvarnice Andrea Kučerová.

„Pro zdejší Bídníky jsem vytvořila zcela nové návrhy, které se rovněž musely poslat do Londýna ke schválení. Kostýmů je zhruba 220. V Bídnících je totiž v company osm až deset žen, mužů je dvanáct a ti všichni mají až deset převleků,“ uvedla.

Lehké to podle ní vůbec nebylo: „Po schválení návrhů zhruba před rokem nás zdejší divadlo oslovilo, zda bychom jim kostýmy i nevyrobili. Šili jsme je tedy u nás, ale současně jsme samozřejmě pracovali na našich inscenacích. Byla to dost šílená práce.“

Na kostýmech Bídníků se nakonec pracovalo zhruba tři a půl měsíce.

Foto: Městské divadlo Brno, Tino Kratochvil

V muzikálu se herci na scéně objevují v obyčejných věcech i velkých večerních róbách.

Ušitím v Brně však práce neskončila. Finální zkoušky se konaly během tří dnů v Záhřebu. „Vzhledem ke zdejším stísněným podmínkám to byl stres, kdy jsme si naplno uvědomili, jak se nám mnohem líp pracuje v domovském divadle,“ dodala Kučerová.

V Brně se rovněž vytvořily kulisy pro představení, o vzhled scény se postaral Petr Hloušek a nemenší podíl na výsledku má se světelným parkem David Kachlíř.

„Vsadili jsme na jistotu. V Česku inscenované muzikály mají zvuk a brněnská muzikálová škola je v Evropě velmi dobře známá. Naše představení jsou vyprodaná dopředu a už první ohlasy jsou velmi dobré. To má pro nás mimořádný význam,“ uvedl ke spolupráci Novinkám ředitel Divadla Komedie Miljenko Puljić, který věří, že se muzikál na dlouho stane tahákem nejen pro Záhřeb, ale i pro celou zemi.

„Velmi totiž usilujeme o větší, modernější scénu, a pokud městu Záhřeb ukážeme, že i v současném prostoru jsme schopni zařídit světovou kvalitu, pak si myslím, že nám to může jen pomoci,“ uzavřel.

Radek Krejčí si v létě zazpívá na hradech a festivalech, podzim bude ve znamení Bídníků

Vaše zprávy

Reportáž: Tajemný muž s maskou, velká večerní a hranolky

Divadlo

Výběr článků

Načítám