Hlavní obsah

Divadelní Amerikánka nekončí. Pomohly jí Eliška Křenková a Tereza Ramba

Režisér Viktor Tauš stále žije Amerikánkou. Původně divadelní představení se již změnilo ve film, který dotočil 2. listopadu. Má také knižní podobu a stále se bude hrát i v divadle, i když tam mělo nedávno skončit. Proti tomu se ovšem postavily dvě herečky: Eliška Křenková a Tereza Ramba.

Foto: Milan Malíček, Právo

Setkání s tvůrci divadelního představení, filmu a knihy fotografií Amerikánka. Na snímku zleva Tereza Ramba, Viktor Tauš a Eliška Křenková.

Článek

„Vzhledem k tomu, že všechna představení Amerikánky jsou dlouhodobě vyprodaná a každý den se diváci ptají po dalších reprízách, rozhodli jsme se hraní inscenace prodloužit. Každé další ohlášené představení je rychleji a rychleji vyprodané,“ oznámil Tauš.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Viktor Tauš věnoval Amerikánce roky života. Na snímku v Jatkách 78, kde se představení hrálo

Dodal, že se stále řeší, kde by se divadlo v budoucnu hrálo, včetně původní scény v pražských Jatkách 78.

Foto: Milan Malíček, Právo

Amerikánka se dočkala knižní podoby. Stojí za ní uznávaný fotograf Tomki Němec.

O to, aby se Amerikánka hrála dál, stojí také herečky, které ji proslavily: Tereza Ramba a Eliška Křenková.

Amerikánka? Eliška a Tereza

Proč nehrajeme dál, když pořád chodí lidi? Zeptala jsem se Viktora smutně. Viktor se zeptal Petra Ostrouchova, Petr Elišky a tak dále, až se celý tým shodl, že bez Amerikánky na divadle nemůžeme být. Kvůli lidem, kteří pořád chodí, třeba popáté nebo pojedenácté. Jezdí ze všech koutů země. A kvůli sobě. Protože Amerikánka není divadlo. Je to životní postoj. Málo věcí mi udělalo letos větší radost než to, že budeme pokračovat,“ uvedla Ramba.

Tereza Ramba: Amerikánka se mnou prošla všechno

Film

„Amerikánka pro mě znamená přijetí a překonání strachu, za kterým je schovaná radost, štěstí a bezbřehá vnitřní síla,“ doplnila ji Eliška Křenková.

Představení má také již knižní podobu. Postaral se o ni fotograf Tomki Němec, který její umělecký příběh mapuje. Polovina příjmů z prodeje knihy potom jde přímo organizaci Dobré víly dětem, která se věnuje pomoci dětem z dětských domovů.

Do kin pak má jít netradiční příběh divoké dívky vyrůstající za socialismu v dětském domově příští rok.

Výběr článků

Načítám