Článek
Projekt Underground 89 je výjimečný tím, že nabízí divákům události z roku 1989 z jiné perspektivy – ne jako suchý výčet faktů, událostí či osobností, ani jako prezentaci fotek či projevů, ale jako divadelní zážitek. Happening Divadlo Polárka uvede ve dvou formách – pro školní kolektivy dopoledne a vpodvečer pro všechny.
Do někdejšího skanzenu komunismu, Kulturního domu Jitřenka, zve diváky od devíti let ideálně s rodiči či prarodiči, protože společný zážitek podnítí i cennou rodinnou diskuzi.
Návštěvníci se potkají v Jitřence s esenbákem, uklízečkami i opraváři, dělníky socialismu, proletáři a také fanoušky zakázané kapely The Plastic People of the Universe nebo některými postavami disentu.
Čtyřiatřicet let svobody: Líbivá hesla nestačí. Politici ztratili důvěru a nezvládli budovat stát
Výjimečné místo v happeningu budou mít tři dámy českého disentu, Dana Němcová, Petruška Šustrová a Juliana Jirousová, které letos zemřely a kterým je happening věnován.
„Když jsme zvažovali, jak důstojně připomenout výročí sametové revoluce, došlo nám, že většina našich diváků ji nezažila. A nezažili ani útlak totalitního režimu, který celé Československo svíral do roku 1989. A tak jsme se začali ptát: Jak připomenout svobodu někomu, kdo nezažil nesvobodu?“ říká Alžběta Michalová, dramaturgyně Divadla Polárka.
Jiří Hajdyla, umělecký šéf Divadla Polárka, k tomu dodává: „Proto vznikl tento divadelní happening, kterým chceme našim divákům zprostředkovat zážitek nesvobody, aby se poté mohli o to více radovat ze svobody.“
V projektu, který se uskuteční ve dnech od 16. do 18. listopadu, účinkuje celý herecký soubor Divadla Polárka i divadelní kapela Polaris.
Koncert pro budoucnost letos láká na Davida Kollera či Tata Bojs
Státní svátek Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva se v Česku vztahují ke dvěma historickým milníkům, jež od sebe dělí půl století: uzavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939 a začátek sametové revoluce 17. listopadu 1989.
Může se vám hodit na Firmy.cz: Divadlo Polárka