Hlavní obsah

Dejvické divadlo otevírá výstavu o Pavlu Landovském

V galerii Dejvického divadla v Praze se otevírá výstava fotografií a dokumentů z osobního života, divadelních i filmových rolí Pavla Landovského. Má název „Mějte se tu dobře... tě buch!” a sestavila ji druhá ze čtyř manželek tohoto oblíbeného herce, dramatika, disidenta a bouřliváka, Helena Albertová.

Foto: Michaela Říhová, Právo

Pavel Landovský

Článek

Na vernisáž večer naváže Landovského hra Hodinový hoteliér v podání Kytlického ochotnického spolku; režisérkou byla právě Albertová. Hra byla poprvé uvedena v roce 1969 v pražském Činoherním klubu, v jedné z posledních velkých rolí se v ní tehdy objevil Oldřich Nový a dočkala se 161 repríz. V sibiřském městě Omsk se uváděla devět let; Landovský ji tam v roce 1999 osobně nastudoval.

Příběh dvojice svérázných mužů, kteří za úplatu poskytují svůj byt jednomu páru ne zrovna nejšťastnějších milenců, připravil ve stejném roce i v Branickém divadle v Praze. Loni na podzim ji v podkrovním studiu uvedlo Divadlo na Vinohradech s Oldřichem Vlachem a Jaroslavem Satoranským v hlavních rolích. Režisérem byl Ivan Rajmont, který tento týden zemřel.

Landovský patřil koncem 60. let k nejoblíbenějším českým hercům. Normalizační 70. léta mu naopak přinesla nucený ústup ze slávy. Poté, co jako jeden z prvních podepsal Chartu 77, byl donucen opustit republiku a působil v prestižním rakouském divadle Burgtheater. Do Prahy se začal vracet po listopadu 1989 a po skončení svého vídeňského angažmá se do Česka vrátil natrvalo. Zemřel loni v říjnu.

Pikanterií je, že v době, kdy nesměl pracovat, přispěl koncem 70. let pod jménem dramatika Alexe Koenigsmarka několika epizodami do nekonečného rozhlasového seriálu Jak se máte, Vondrovi? Jednu z hlavních rolí v něm měla normalizační předsedkyně svazu dramatických umělců Jiřina Švorcová.

Související témata:

Výběr článků

Načítám