Článek
„Kreslím stále, už sedmdesát let, že ano,“ obracel se na manželku Lucii. „Ne, ne, je ti osmdesát,“ kroutí hlavou jeho žena. Podle ní se s tužkou v ruce činí tak sedmdesát pět let.
„Máme fotografie, jeho tatínek byl fotograf, maminka velice inspirativní dáma. Pořád Jarouškovi nosila hříbečky, jablíčka, a co kdybys to kreslil. A Jaroušek, protože to měl v sobě od pánaboha, kreslil jako malinký chlapeček, tak pětiletý, a plazil při tom jazýček,“ prozradila s úsměvem před zahájením výstavy. „To můžu předvést,“ smál se Němeček, který dodnes jezdí do Modřan za svými přáteli a částí rodiny.
Manželé žijí v Máchově kraji, stejně jako kreslená čtyřka. „Potřebovali jsme nějakou chalupu, sháněli jsme na Kokořínsku, odkud pocházím a které miluju. Roubenky tehdy nebyly, koupili jsme takovou ruinu, kterou budujeme dodneška,“ vyprávěla paní Lucie.
FOTO: Čtyřlístkománie. K autorovým jubilejním, 80. narozeninám uspořádala Praha 12 výstavu s autogramiádou
Komiks vznikl pro syna Vítka, manžele inspirovala dovolená v Itálii. O tom, jak budou postavy vypadat, prý měli jasno hned. Němečkův rodný dům posloužil jako předloha pro obydlí kreslených hrdinů, kteří se zrodili v roce 1969.
„Čtyřlístek zlobí a dělá hlouposti, jako jsem dělával já, když jsem byl malý,“ reagoval Němeček na otázku Novinek, zda se v počátcích svojí tvorby inspirovat místem, kde jako malý žil.
Aktuálně si ilustrátor, který vstává v osm, a od devíti maluje, užívá zaslouženého odpočinku.
„Teď dokreslil dalších šest večerníčků. Sedm se už promítá. Šest půjde do studia, kde se budou připravovat do filmu,“ uvedla paní Lucie s tím, že její životní druh se věnuje i tvorbě do dalších časopisů pro děti, které vymyslel syn Vít, speciálů, knížek.
Tvůrčí krize? Byla
„Je pořád co dělat,“ těší pana Němečka, jenž se přibližně před sedmi lety potýkal s tvůrčí krizí.
„Tomu nebudete věřit. Jeli jsme s Vítkem a kamarádem na kole podél Labe až na Mělník a zpátky, a když jsem sesedl, byl jsem hluchý,“ vzpomíná na nelehké okamžiky, kvůli kterým ho práce přestala těšit.
„Když je hrbolatá cesta, přeruší se něco tady na krku a můžete ohluchnout,“ konstatuje manželka. „Ale částečně jsme to vyléčili,“ je ráda. „Teď mám sluchadla, takže vás slyším velmi dobře,“ ujišťuje výtvarník a důrazně připomíná, že za celých padesát pět roků, které uplynuly od prvního čísla, se nestalo, aby Čtyřlístek nevyšel podle nasmlouvaného termínu.
Vedle kreslení pár zaměstnává i rozšíření muzea Čtyřlístku v Doksech, které pan Němeček v komiksu přejmenoval na Třeskoprsky. Na zámku se otevřelo v roce 2019, předtím sídlilo v kulturním středisku. O jeho zrod paní Němečková usilovala dvacet let.
„Bojujeme, aby se na zámku dalo do pořádku dalších pět místností,“ řekla.
„Bylo by moc dobře, kdyby se rozšířilo. Děti se naučily chodit. A nejen ony. Byli jsme překvapeni, když přijel autobus seniorů,“ smál se pan Němeček, který si na nedostatek zájemců o kreslené příběhy ani v době moderních technologií, jež strhávají zájem dětí, nestěžuje.
„A kdybychom si stěžovali, nebylo by nám to nic platné,“ krčí rameny a ujišťuje, že Čtyřlístek je nekonečný. Už si vychovává svého nástupce. „Je mi osmdesát a to už musíte počítat s tím, že toho jednou nechám,“ krčí rameny.