Článek
Čtveřice ilustrátorů ve složení Jan Gruml, Adam Klouda, Radek Mauer a Ivan Svárovský tvoří umělecké uskupení JZD a společně připravují druhou skupinovou výstavu s názvem EPKY.
Po téměř dvou letech se vrací do prostor brněnské Schrott Gallery, kde ve středu devátého dubna zahájí výstavu, která potrvá do konce dubna. K vidění budou přes tři desítky výtvarných děl. Vernisáž uvede kurátorka Olga Čejková.
Jejich zprvu spontánní tvorba začala jako individuální. Postupně se však umělecké úsilí vyvinulo do unikátního složitého procesu kolektivní tvorby. Každý z autorů přispívá do společného obrazu, respektuje práci ostatních se snahou dosáhnout maximální spokojenosti s výsledkem.
Poprvé se potkali v roce 2019 v ateliéru Adama Kloudy. Tehdy začala ilustrátorská čtveřice malovat na sololitové desky a vzájemně si zasahovat do práce, přemalovávat a doplňovat. První společnou výstavu měli v roce 2023.
Jak jejich spolupráce pokročila, se mohou návštěvníci nyní přesvědčit v prostorách Schrott Gallery v Brně.
„Dodělat jeden obraz ve čtyřech je úspěch. Udělat z takových obrazů celou výstavu je skoro zázrak,“ řekl Novinkám Adam Klouda, který vzápětí dodal, že zkratka JZD není jen pro bývalý objekt jednotného zemědělského družstva, ale v pojetí výtvarníků jde o označení pro Jen Zdařilá Díla.
Téma, které zastřešuje nejen obsah obrazů, ale i samotný tvůrčí proces, se dá shrnout do čtyř výtvarných stylů hledajících společnou řeč na jednom plátně.
„Vzájemně rozvíjíme myšlenky, které si na plátno odložil ten druhý. Každý máme odlišný pohled na věc, a tak záleží, kdo se k plátnu dostane první a najde odvahu přenést na prázdnou plochu svůj nápad a zároveň ustojí jedovaté poznámky ostatních tvůrců,“ popisuje tvůrčí proces Adam Klouda a dodává: „Cesta je cíl, ale zároveň jde o to, abychom do cíle dorazili a všem se výlet nakonec líbil. Teprve potom můžeme podepsat.“
Kompromis hraje roli
Jak Klouda doplňuje, v procesu tvorby jde často o kompromis, ale i o vzájemnou inspiraci a respekt k vizím ostatních. Společné obrazy vznikají postupným vrstvením motivů, reakcemi jednotlivých členů a neustálým hledáním rovnováhy mezi individuálním přístupem a společným výsledkem.
„Dodělat jeden obraz ve čtyřech je vždy spěch,“ komentuje s úsměvem Ivan Svárovský.
Oproti první výstavě, která proběhla před necelými dvěma lety, došlo podle autorů k výraznému posunu. Výsledkem jsou méně chaotické a více promyšlené kompozice, které vznikaly po dobu osmnácti měsíců.
„Od první vernisáže jsme se uklidnili a začali nad nově vznikajícími obrazy víc přemýšlet. Dá se říct, že jsme si vytvořili zábrany, které jsme předtím neměli,“ doplňuje Adam Klouda.

Radek Mauer u jednoho ze společných obrazů
Skupina JZD přistupuje k projektu s lehkou nadsázkou, ale i se zřejmým respektem k tomu, co se jim podařilo společně vytvořit.
Na rozdíl od první výstavy, která byla spíše spontánním experimentem, je druhá plánovaná a připravovaná s větší pečlivostí.
„Druhá výstava je jako druhá deska – ne všechno jde tak jednoduše jako u první,“ shrnuje Radek Mauer.