Článek
„Jsou tam staří Trpaslíci a noví Trubkouni, v interiéru pak Plavkyně a dva obrazy. Takový vzorek z mé tvorby,“ popsal pro Právo Kurt Gebauer.
Devátý ročník nabídne setkání s uměním v řadě českých, moravských a slezských měst, od Aše a Plzně přes Prahu, Pardubice a Olomouc po Mikulov, Zlín a Ostravu.
Celkem 24 měst, 77 instalací a 41 umělců. Mezi nimi zavedená jména i nejmladší generace. Autoři se nesoustředí jen na centra měst a frekventovaná místa. Naopak instalace mimo hlavní tepny umožňují oživit méně známá zákoutí.
„Náš projekt rozšiřuje kulturní potenciál dané lokality instalací soch do veřejného prostoru. Vnáší do ní emoce, dává jí novou tvář a ukazuje nové souvislosti. Základní ideou je přiblížit současné umění všem bez rozdílu a napomoci socializovat veřejný prostor,“ uvádějí pořadatelé. A dodávají, že obliba dané sochy někdy přeroste do té míry, že se stane trvalou součástí náměstí nebo parku.
Pod názvem Verbindung (Spojení) představuje v Bavorsku i v Karlovarském kraji své velkoformátové práce západočeský sochař Václav Fiala. „Spolupráce se zahraničím představuje nové výzvy a možnosti. Letos jsme se zaměřili na Německo, jehož tvůrci, jako je například Johannes Pfeiffer, se sice v rámci festivalu představují pravidelně a dlouhodobě, ale nyní jde o výjimečné vystavení jejich speciální kolekce a vyvrcholení jejich účasti v rámci projektu v České republice,“ dodává zakladatel Ondřej Škarka.