Článek
Do 32. ročníku výtvarného klání došlo 23 266 prací od dětí ze 77 zemí. A odborná porota složená z předních malířů, ředitelů akademií a galerií udělila cenu Grand Prix pouze dvěma dětem z celého světa. Jednomu Japonci a jednomu cizinci, kterým je právě malý chlapec z Nového Jičína. A do stejného města zamířila od porotců i speciální cena, jejímž adresátem je osmiletá Tereza Cholevová.
„Nakreslil jsem, jak si hraju s naší kočičkou a stéblem trávy. Kočičce říkáme Punťa, je totiž puntíkovaná,“ popsal své dílko Oldřich. Obrázek nakreslil obyčejnými pastelkami, tuží a tužkou. I přes svůj nízký věk je už Poul žákem novojičínské základní umělecké školy, která se soutěže v Japonsku účastní od roku 1983.
„Ale takový úspěch jsme ještě nezaznamenali,“ poznamenala Soňa Zemánková, která Oldřicha v ZUŠ učí výtvarnému oboru. A na jeho adresu prozradila: „Oldřich má jiný pohled na věci než většina dětí. Ten obrázek kočičky například nakreslil z nadhledu.“
Jakého úspěchu dosáhl, si Oldřich zatím moc neuvědomuje. „Jsem rád, ale ani nevím, jakou mi pošlou cenu. Maminka s tatínkem mě pochválili a babička se rozplakala,“ popsal předškolák během hry na zahradě Mateřské školy Sady, jejímž bude až do léta žákem. K nebývalému uznání mu poblahopřáli i kamarádi a paní učitelky za školky.
„Když jsme jim říkali, jak se obrázek Oldříška líbil až v dalekém Japonsku, bylo ve třídě absolutní ticho. Všichni poslouchali a nakonec kamarádovi zatleskali,“ řekla učitelka mateřské školy Soňa Nevrlová. Podle ní je Oldřich ve výtvarné výchově dál než jeho vrstevníci. „Má nesmírný výtvarný cit a je moc šikovný,“ pochválila klučinu.