Článek
Devadesátá léta přinesla v průmyslovém designu řadu změn, zpočátku způsobených restitucemi a privatizací některých podniků. Mnohé z nich zanikly a řada dobrých návrhářů rezignovala na spolupráci s průmyslem a raději se začala věnovat více individuální tvorbě. Přesto v tomto období vznikla vynikající a unikátní díla maloči velkosériové výroby.
Výstava se zaměřuje na rekapitulaci vývoje ve všech oborech strojírenského a spotřebního průmyslu, interiérové kultury, ale také autorského designu.
Základním kamenem expozice čítající na padesát exponátů jsou práce, které získaly ocenění Vynikající výrobek roku z oblasti dopravních prostředků, zdravotnictví nebo strojírenství, doplněné o výrobky z porcelánu či skla, o nábytek, experimentální návrhy či grafický design. V celém rozsahu byla výstava k vidění ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze v roce 2005, výběrová kolekce pak v Essenu a v Bruselu.
Ve vídeňském Looshausu se do 16. března koná i Retrospektivní výstava Jiřího Pelcla Subjective x Objective, která představí práce od poloviny 90. let po současnost.