Článek
Slovensko zároveň úspěšně představilo na knižním veletrhu v Paříži monografii o Štefánikovi od Michala Kšiňana L‘Homme qui parlait avec les étoiles (Eur‘Orbem Éditions, Paris). Kniha Muž, ktorý sa rozprával so hviezdami vychází i ve slovenštině (Slovart 2019).
Kdo Štefánikovo jméno nespojuje jen s názvem hvězdárny v Praze na Petříně, nejspíš zná i teze o jeho smrti. Legendu, že letadlo pilota a generála francouzské armády bylo u Bratislavy sestřeleno, mýty o Štefánikově sebevraždě i hanopis Ferdinanda Peroutky. Ten tvrdil, že Štefánik, libující si v okázalosti, neuposlechl varování a vracel se na Slovensko letadlem. Prý chtěl „přiletět z nebe“ a podle Peroutky si tak smrt zavinil sám.
Slovenský deník Sme se zeptal, proč všechny zajímá, jak Štefánik zemřel, a ne to, jak žil? Štefánikův život vystihují slova vrchního velitele Spojenců maršála Ferdinanda Foche nad jeho hrobem: „Byl to člověk vzácného srdce, zcela oddaný naší věci pokaždé, kdy to bylo třeba. Zasluhuje uznání celého lidstva. Bude nám scházet. Jeho památka bude žít v srdci nás všech.“
Sám Štefánik za války prohlásil: „Konám horlivě svou povinnost na frontě, abych dělal čest slovenskému národu a dokázal upřímnou lásku k Francii.“
Zájem o knihu Michala Kšiňana ukazuje, že Francouzi si cení francouzsko-slovenského hrdiny první světové války i jako vystudovaného astronoma, jehož meteorologické předpovědi umožnily letectvu na západní frontě plánovat útoky proti Němcům.
Výstava v Historickém muzeu v Saverne v Alsasku nazvaná Štefánik, velký slovenský a evropský diplomat (do 30. prosince 2019) pak vzdává hold Štefánikovi jako politikovi. Je věnována i spisovatelce Louise Weissové, která o jeho aktivitách psala články do novin. S listem La Nouvelle Europe (Nová Evropa), postupně tíhnoucím ke kolaboraci s Německem, se rozešla v roce 1934 článkem Nepaktujeme se s Hitlerem. U našich východních sousedů letos Štefánik zvítězil v anketě jako nejvýznamnější Slovák. Ve srovnání s Francií i Slovenskem ale stojí československý generál v Čechách spíš stranou zájmu.
Michal Kšiňan odmítá legendu, že letadlo se Štefánikem nechali sestřelit spiklenci Masaryk s Benešem. To ale podle něho neznamená, že tandem Masaryk–Beneš nemá s havárií nic společného.
Spisovatel a publicista Michal Havran se ve slovenské televizi vyjádřil jasně: Štefánik, pokud by v roce 1938 byl naživu, kategoricky by odmítl dohodu „jakýchsi politiků v jakémsi mnichovském hotelu“ a prosazoval by obranu republiky před německou agresí.