Článek
Film diváky přenese do doby, kdy cesty na Mars dávno vyšly z módy. Jediným stálým obyvatelem planety zůstává zastaralý robot, krerý se snaží udržet marťanskou stanici při životě. A jediným rozptýlením je pro něj komiks o indiánech. Rutinu mu naruší až Čeští turisté v čele se snoubenci, kteří se rozhodli říct si své ano právě na jiné planetě. Ze Země si přitom vezou i své nevyřešené problémy.
Snímek režiséra Benjamina Tučka vznikal na skutečné vědecké stanici v americkém Coloradu. Filmový projekt totiž v roce 2015 překvapivě v konkurenci vědeckých projektů vyhrál možnost na stanici, kterou běžně navštěvují psychologové, sociologové či geologové, natáčet.
„S herci a malým štábem jsme respektovali zásady kosmického výzkumu: oficiální komunikace probíhala v angličtině, soukromé hovory v češtině. Jednoduché pravidlo inspirovalo filmové dialogy. Vědecká základna, ve které jsme natáčeli i bydleli, poskytla autentické interiéry. Patnáct let nepřetržitého provozu se na stanici výrazně podepsalo. Oprýskaný, zanedbaný vzhled jsme využili pro náš příběh.” řekl režisér Benjamin Tuček.
Snímek vznikl díky nápadu vědce Ondřeje Douleho, který s NASA spolupracuje. Ve filmu si přitom také střihl roli zastaralého robota. „Ondřej je vlastně herec, který přesně pochopil, co znamená ve filmu nehrát. Jeho robot Bot prostě existuje a film vypráví. Ze svého úhlu pohledu, z perspektivy zastaralého, rozbitého operačního systému,” dodal Tuček.
V dalších rolích se ve filmu objeví herci pražského divadla Vosto5.