Článek
Tragikomedie Adieu les Cons vypráví příběh těžce nemocné 43leté ženy, která se rozhodne hledat svoji dceru, kterou měla v 15 letech a po tlaku rodičů ji dala k adopci. Film se dostal do kin těsně před jejich uzavřením na konci října kvůli pandemii nemoci covid-19. Za pouhých deset dní ho vidělo více než 700 000 diváků.
Ocenění pro zahraniční film si odnesl dánský snímek Chlast režiséra Thomase Vinterberga. Drama vypráví příběh čtyř přátel, učitelů, kteří společně zahájí experiment s pitím. Film ovládl loňské Evropské filmové ceny a získal nominaci na cenu Zlatý glóbus v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film.
Český lev přeje výrazně historickým tématům
Prestižní ocenění bylo kvůli koronavirové pandemii předáváno ve slavné pařížské koncertní síni Olympia bez publika. Akce se účastnili pouze nominovaní a předávající cen. Při ceremoniálu zazněla také velká kritika uzavření kultury v zemi a výzva k otevření kin, uvedla agentura DPA.
O hlasy akademiků se ucházelo 125 filmů, kterým se podařilo dostat se na plátna kin i během pandemie. Nejvíce, 13 nominací, získala sentimentální komedie Milostné historky (Les Choses qu'on dit, les choses qu'on fait) od Emmanuela Moureta. Po 12 nominacích měl vítězný snímek a také drama o přátelství Léto 85 (Eté 85), které režíroval François Ozon.
Nejlepší francouzské filmy vybíralo 4292 členů akademie César, hlasovalo necelých 55 procent z nich. Po loňském obvinění z nedostatečné průhlednosti při výběru oceněných měla letošní porota výrazně pozměněné složení, v čele s Véronique Caylaovou. Loni skončilo celé vedení francouzské akademie po sporu o nominaci filmu Romana Polanského J'accuse (Žaluji). Podle kritiků bylo nepřípustné, aby se na slavnostní ceremonii tleskalo muži, který čelí obvinění ze znásilnění.