Článek
Jasně to dokazuje kniha Trochu jiný Casanova, kterou sestavil překladatel Josef Hajný z Casanovových vlastních textů.
Úvodní stručná autobiografie ukazuje, jak dobrodružný život vedl Casanova. Úspěchy se střídaly v neuvěřitelně rychlém sledu s pády. Ale přináší i filosofické texty, v nichž se zamýšlí nad otázkou poctivosti, nad tím, proč podvodníci slaví takový úspěch. Text nic neztratil nejen na aktuálnosti, ale ani na provokativnosti. Podvodník je podle něj zlý a podlý, ale zůstává člověkem, zatímco podvedený poctivec je hlupák.
Casanova hodně sází na rozum, ale je skeptik. Nevěří, že lze lidstvo osvítit. A tak se neostýchá radit panovníkům, jak zaplnit svou kasu tak, že využijí lidské víry ve štěstí a budou pořádat loterie. Je pragmatik, který nevěří ani v obecné ideály, jako je volnost a svoboda. Jasně to ukazuje Rozhovor filantropa Robespierra s misantropem galejníkem Bonne-voillem, který se klidně nechal prodat do otroctví, zůstává však sám sebou a nenechá se semlít ve jménu vyšších ideálů. Francouzská revoluce mu neučarovala, viděl ji jako krvavou a domníval se, že její aktéři se chtěli především obohatit sami.
Casanova se však nebojí ani uvažovat o sebevraždě a o tom, co mu brání ji uskutečnit.. Ale dokáže být také malicherný a používat úderů pod pás, což ukazuje jeho dopis majordomovi duchcovského zámku. Kniha přináší plastický obraz fascinující osobnosti, která i dnes působí živě.
Giacomo Casanova Trochu jiný Casanova
Argo 152 stran