Článek
Evropské země mohou vyžadovat pracovní povolení a dále poplatky za vybavení, které si skupiny vezou s sebou. To ale není zdaleka všechno. Problém je i s doprovodnými zaměstnanci hudebních skupin a orchestrů. Podle nových pravidel by se řidič, který jim veze vybavení, musel vrátit po návštěvě dvou států EU zpět do vlasti, hořekují Britové. A to se ještě neví, jak dlouho bude pokaždé čekat na hranici.
„Kvůli tomu by byl nemožný standardní model turné, kdy se vezou nástroje náklaďákem z Británie na vystoupení do mnoha zemí,“ stěžuje si asociace hudebníků.
Britská vláda se tváří, že za to nemůže, ale v tamním tisku se už objevily zprávy, že turné umělců EU nevadila. Byla to právě britská vláda, která trvala na zrušení svobody pohybu jako symbolu brexitu.
Hudební asociace teď žádají vládu, ať se vrátí k jednání s EU. Vznikla i petice, kterou podepsali třeba Laura Marling, Biffy Clyro, Dua Lipa a další, celkem je pod ní cca 250 tisíc podpisů. Chtějí, aby mohli umělci, nejen kapely, volně pracovat po Evropě a byli navíc osvobozeni od poplatků. Vláda odpověděla, že dveře k dalšímu jednání jsou otevřené.
Thom Yorke ze skupiny Radiohead označil svou vládu za „bezpáteřní“ a Tim Burgess z The Charlatans se domnívá, že muzikanti byli smlouvou o brexitu zrazeni. Brexit je tak další ranou po pandemii, která už loni velkou část umělců uvrhla do finančních problémů.