Hlavní obsah

Brano Jakubović z kapely Dubioza kolektiv: Velcí a bohatí si hrají, malí a chudí trpí

Vedle českých kapel Monkey Business, Wohnout, Mňága a Žďorp a dalších zahrají na letošním festivalu Brod 1995 bosenští Dubioza kolektiv. Naživo lze jejich energické žánry mísící divoké vystoupení prožít v Českém Brodu v sobotu 20. srpna. Rozhovor Právu poskytl kytarista Brano Jakubović.

Foto: archiv kapely

Skupina Dubioza kolektiv kombinuje rock, reggae, dub, ska a další styly.

Článek

Vždy jste se inspirovali světovým děním, které bylo v posledních letech poměrně turbulentní. Jaká společenská témata reflektujete na svém albu Agrikultura?

Pojmenovali jsme ho Agrikultura, tedy zemědělství, protože si na něm klademe otázky související se vztahem prostého života a nových technologií. Zamysleli jsme se nad tím, kdo bude vyrábět potraviny, když dnes všichni chtějí pracovat v IT. Nebo jestli se můžeme najíst kryptoměn.

Nejsme si jistí, jestli nové technologie využíváme nejlepším možným způsobem. Možná nastal čas se na chvíli zastavit a znovu to promyslet.

V jednom starším rozhovoru jste řekli, že byste radši byli nudnou kapelou z nudné země než politicky angažovanou kapelou ze země s pošramocenou společností. Umožňuje vám dnešní situace na Balkáně stát se o něco nudnějšími než v poválečné době, kdy jste jako skupina vznikli?

Balkán je místo, které je tradičně poměrně vratké, protože je jedním z těch, které se využívá jako políčko na šachovnici mezinárodních sil. Palestina, Irák, Bosna a Hercegovina, Kosovo a nyní i Ukrajina jsou podobnými políčky. Velcí a bohatí si hrají a malí a chudí trpí. Jako obvykle. Takže bohužel přichází mnoho nové inspirace.

V roce 2020 jste vydali album #fakenews, na které jste pozvali řadu hostů. Byla to spolupráce na dálku, nebo s vámi vaši hosté nahrávali ve studiu?

Nahrávali jsme ještě před pandemií, takže jsme se s většinou z nich mohli setkat, za což jsem vděčný. Nejsem velký fanoušek posílání si nahrávek přes internet. I když i na to v některých případech došlo. Většinu jsme ale nahráli v improvizovaném studiu, které jsme rozbalili tam, kde bylo potřeba.

Měli jste někdy nějakou kapelní zkušenost s nepravdivými zprávami, které se o vás šířily?

To se stává běžně, ale mně se v poslední době zdá jako větší problém to, že nejen takzvané fake news, ale i reálná vyjádření některých politiků jsou poměrně ujetá. V posledních letech si lidé zvolili některé šílené lídry. Je čas se posunout dál.

Jedním z hostů na desce je Manu Chao. Proč jste ho přizvali zrovna do písně Cross the Line?

Potkali jsme ho před mnoha lety a spřátelili se. Slyšel demo nahrávku této písně, líbila se mu a vlastně se sám rozhodl, že by se na ní chtěl podílet. Výsledek se nám zdál zajímavý, v podstatě je to kombinace dvou různých písní, které se prolnuly.

Jaká hudba vás v poslední době nadchla?

Hudbu teď poslouchám opravdu hodně, ale velmi nahodile. Moc nevnímám, co je nové a co staré, co letí a co ne. Baví mě si jen tak pouštět na přeskáčku různé písně. Žádné informace, žádné video ani jiný vizuální vjem. Jen hudba.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Související témata:

Výběr článků

Načítám