Hlavní obsah

Bohemian Symphony Orchestra uvede 23. listopadu v Praze Orffovu Carminu Buranu

Bohemian Symphony Orchestra Prague uvede 23. listopadu ve Smetanově síni pražského Obecního domu jedno z nejpopulárnějších děl hudební historie –⁠ Carminu Buranu skladatele Carla Orffa. Přibližně 160 umělců z Bohemian Symphony Orchestra Prague, Bohemian Choir Prague a mezinárodní sólisty povede šéfdirigent orchestru Martin Šanda. Jedná se o přeložený koncert z dubna loňského roku, který se nemohl uskutečnit kvůli tehdy platným protipandemickým opatřením, informovala Kateřina Dědková.

Foto: Bohemian Symphony Orchestra

Bohemian Symphony Orchestra

Článek

Jako sólisté se představí česká sopranistka Noema Erba a sólisté Národního divadla: rakousko-brazilský barytonista Miguelangelo Cavalcanti a tenorista Josef Moravec. „Vedle klasického sboru vystoupí na koncertě také dětský sbor Rokytka, a tím bude zaručena naprostá originalita provedení díla. Celý koncert bude doplněn speciální světelnou choreografií. Bude se tedy jednat o velkolepou audiovizuální show,“ uvedla Dědková.

„Málokteré klasické dílo se těší takové oblibě napříč generacemi i posluchači různých hudebních žánrů,“ sdělil dirigent Šanda.

Carmina Burana bývá často na programu slavnostních koncertů. Například Janáčkova filharmonie Ostrava ji uvedla v roce 2016 před vyprodaným sálem Domu kultury města Ostravy při novoročním koncertu. Ve stejném roce ji Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK v Obecním domě zařadil na závěr své 81. koncertní sezony.

„Orff je pro mě pole mnohonásobně vyzkoušené a tu skladbu mám upřímně rád –⁠ navzdory jejímu občasnému nadužívání,“ poznamenal ke skladbě stálý hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša.

Středověké písně

Kantátu Carmina Burana zkomponoval německý skladatel Orff na motivy stejnojmenného souboru středověkých náboženských, satirických, moralistických, milostných, pijáckých a jiných básní a písní sepsaných kolem roku 1230. Ze středověkého rukopisu, objeveného roku 1803, vybral Orff pouze některé z více než 200 původních textů psaných staroněmecky, latinsky, starofrancouzsky a italsky, které zhudebnil.

Carmina Burana byla poprvé uvedena 8. června 1937 v opeře ve Frankfurtu nad Mohanem pod vedením Bertila Wetzelsbergera a v režii Oskara Wälterlina. Skladba se většinou provádí koncertně, známá jsou ovšem i provedení scénická, například v divadle s baletním souborem, častěji v netradičních prostorách, jako jsou nádvoří a přírodní amfiteátry, se spíše muzikálovými choreografiemi. Hudba Carminy Burany je pro svoji dramatičnost často používána jako hudba filmová, objevila se třeba ve snímku Excalibur režiséra Johna Boormana z roku 1981. Zhudebněnou báseň O Fortuna z tohoto gotického souboru využíval při svých koncertech také „král popu“ Michael Jackson.

Může se vám hodit na Firmy.cz:

Výběr článků

Načítám