Článek
Bílá Voda je silný román, čímž v tomto případě není míněn jen počet stran. Je zjevným výsledkem dlouholeté pečlivé nejen spisovatelské práce. Stejně jako v případě její knihy Vyhnání Gerty Schnirch autorka musela prostudovat nepřeberné množství historických materiálů, zdrojů, knih i archivních spisů.
Inspirováno fakty
Na tomto pevném realistickém základě vystavěla příběh namnoze inspirovaný skutečnými osobami. Příběh působivý, místy tajemný, místy lyrický, někdy až šokující.
Bývalá novinářka Lena na útěku před svou vlastní minulostí a svědomím přichází v roce 2007 do kláštera v Bílé Vodě, který byl od počátku padesátých let internačním místem pro řádové sestry vyhnané komunisty ze svých původních klášterů.
Předat klíče kněžkám. Kateřina Čopjaková píše o dlouho očekávaném románu Kateřiny Tučkové
Postupně tu rozkrývá osudy nejen zdejších obyvatelek, ale v širším slova smyslu příběh církve v dobách reálného socialismu. Jsou v něm bezohledný a krutý útisk a bezpráví, ale i machinace a kolaborantství zejména kněží sdružených v prorežimní organizaci Pacem in terris.
Zabývá se i snahou o emancipaci ženského postavení v tradičních katolických církevních strukturách. Díky jedné z ústředních postav, sestře Evaristě, tajně vysvěcené na kněžku, se dostává i do prostředí moravské podzemní církve.
Vícehlasá četba
Audioknižní podoba Bílé Vody v režii Jitky Škápíkové vznikla jako kvalitně a velkoryse pojatá vícehlasá četba v podání Dany Peškové, Johany Tesařové, Ladislava Cigánka, Libuše Švormové, Oldřicha Vlacha, Pavly Tomicové, Petra Pochopa, Terezy Vítů a Vandy Hybnerové.
Ilustrována je vkusně volenými hudebními předěly, které velmi dobře korespondují s atmosférou jednotlivých situací i citovaných úředních materiálů či dialogů.
Bílá Voda Kateřiny Tučkové je audiokniha hodně rozsáhlá. Nabízí nicméně mnoho důvodů, proč se od ní posluchač neodtrhne.