Článek
Ještě před samotným zahájením proběhla tisková konference hlavní poroty, kterou její předseda Jeremy Irons otevřel netradičně. Poté, co poděkoval festivalu, který ho předsednictvím poctil, řekl, že by se nejprve v osobní rovině rád zmínil o některých poznámkách, které v minulosti údajně učinil a teď se znova objevily v určitých médiích.
„Nerad s tím ztrácím čas, ale nechci, aby to pokračovalo jako rozptýlení Berlinale. Za prvé, z celého srdce podporuji globální hnutí za řešení nerovnosti práv žen. Za druhé, tleskám legislativě manželství homosexuálních párů všude tam, kde bylo dosaženo. A za třetí podporuji právo žen na potrat, pokud se tak rozhodnou. Tato tři lidská práva jsou podle mě zásadními kroky k civilizované a humánní společnosti, o kterou bychom měli všichni nadále usilovat. Je mnoho částí světa, kde tato práva nemají,“ řekl Irons. Vyjádřil i naději, že se zmíněná témata objeví i v některých filmech.
Hned ten úvodní, Můj rok se Salingerem, natočil kanadský režisér Philippe Falardeau podle autobiografické knihy Joanny Rakoffové. Jeho hlavními hrdinkami jsou dvě ženy. Mladá Joanna (Margaret Qualleyová) pracuje v devadesátých letech minulého století jako asistentka literární agentky J. D. Salingera Margaret (Sigourney Weaverová) a má za úkol vyřizovat korespondenci s jeho fanoušky. Přitom sama sní o tom, že se stane spisovatelkou.
Ve filmu, který se odehrává v New Yorku, Falardeau vystihl nejen mnohé o vztahu člověka k literatuře, o vzájemných vztazích žen a mužů i lidí různých generací, ale především výtečně zachytil přerod starého světa do nového, internetového.
„Mám ráda postavu Margaret,“ řekla po projekci novinářům Sigourney Weaverová. „Není úplně nejsympatičtější, žije uzavřená v literárním prostředí, sama je tajemná, nepřístupná. Ale je součástí newyorského literárního světa, který pořád ještě existuje, i když čím dál méně. A ona ho udržuje, udržuje oheň, který v její agentuře zažehli lidé jako Agatha Christie, F.S. Fitzgerald a další.“
V pátek začala hlavní soutěž, která představí osmnáct filmů, z nichž šest natočily ženy. Česká kinematografie má svého zástupce v sekci Berlinale Special, kde bude uveden film Šarlatán, v nové soutěžní sekci Setkání se představí Služebnice a v sekci Forum film Frem.