Článek
Sedmapadesátý ročník prestižní přehlídky se uskuteční od 8. do 18. února. Český film se v Berlíně prezentoval naposledy v roce 2003, kdy byl na Mezinárodním fóru mladého filmu uveden snímek Martina Šulíka Klíč k určování trpaslíků. Letos tam budou v sekci nazvané Generation soutěžit i dva animované filmy, součásti celovečerního snímku Fimfárum 2 - pohádka s názvem Moře, strýčku, proč je slané? režiséra, scenáristy a výtvarníka Jana Baleje a pohádka Tři sestry a jeden prsten od Vlasty Pospíšilové.
V hlavním programu Panoramy se prezentuje každoročně asi 18 filmů z celého světa, které pořadatelé vybírají zhruba ze stovky přihlášených projektů. Porota se zaměřuje na nezávislé a umělecké tituly natočené s osobitým rukopisem. I letos se bude na Berlinale prezentovat České filmové centrum. "Propagační akce Shooting Star, kterou pořádá European Film Promotion, se po Tatianě Vilhelmové, Anně Geislerové, Janu Budařovi a Pavlu Liškovi zúčastní Klára Issová, která v Ondříčkově Grandhotelu hraje hlavní ženskou roli," řekla zástupkyně centra Jana Černíková.
Grandhotel měl distribuční premiéru loni v říjnu loňského roku, natáčel se od srpna do října 2005 na Ještědu v Liberci. Vedle Marka Taclíka v další hlavní roli se na plátně objevili také Jaroslav Plesl, Jaromír Dulava a Ladislav Mrkvička. Hudbu složil Ondříčkův spolupracovník Jan P. Muchow. Film vznikl ve společnosti Lucky Man Films v koprodukci s Českou televizí, RWE Transgas, UPP a firmou Soundsquare. Podpořily ho Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie a evropský program MEDIA.
V polovině 90. let převzala Zlatého medvěda Berlinale Michaela Pavlátová za animovaný snímek Repete. V roce 1990 byl v kategorii celovečerních filmů stejně oceněn za Skřivánky na niti režisér Jiří Menzel.