Hlavní obsah

AVU, krucifix, Myslbek a sněhové vločky. Socha se stěhovat nebude?

Na svém místě, blízko vrátnice na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze, přežil i doby komunismu. Řeč je o kříži J. V. Myslbeka, který se z chodeb AVU měl přesunout do vestibulu Moderní galerie AVU. Kauza zaujala laiky i odborníky. Podle jedné z verzí děsila socha studenty, jenže ti se za ni naopak postavili. O přemístění kříže prý usilovalo vedení fakulty.

Foto: Milan Malíček

Josef V. Myslbek na portrétu od legendárního fotografa J. F. Langhanse

Článek

Rozsáhlé diskuse rozproudil podle všeho koncem minulého týdne příspěvek sochaře Vojtěcha Míči.

Vzápětí se objevily další informace, podle nichž má Myslbekův kříž některé studenty „děsit“, a proto má být přemístěn jinam.

Jeho obhájci okamžitě vyrazili do boje a celou věc připsali na vrub levicovým, případně přecitlivělým studentům.

Jenže pravda je, jak to bývá, jinde. Rozhodnutí o přemístění sochy vydalo vedení AVU, aniž by v tom vidělo cokoli zlého. Hájí se tím, že sochu poškozují vandalové. V minulosti ji ostatně kvůli tomu před nenechavci chránil podle pamětníků plůtek, jenž zmizel. Čímž se krucifix ocitl na ráně.

Jak se v rozsáhlé diskusi na toto téma ukázalo, ne každý si tuhle ochranu pamatoval. „Za mě (1986-1992) tam žádný ploty nebyly. Ale zase všechno bylo na svým místě. I sv. Jiří ve vstupní aule…,“ uvedl k tomu jeden z bývalých studentů AVU Jan Stöckl v diskusi na Facebooku v profilu AVU.

Studenti UMPRUM vyvěsili na budově palestinské vlajky. Sundejte to, zasáhla škola

Domácí

A intenzivně se debatovalo dlouhé hodiny, dny i jinde. Internet začaly zároveň s emotivní diskusí plnit vtipné příspěvky, které poukazují na nejrůznější úlety studentů umění, ale i jejich kantorů.

Patří k nim nedávné vyvěšení palestinských vlajek v budově UMPRUM, nahá pedagožka na AVU…

Do „děje“ samozřejmě vstoupili rovněž ti, kterým vadí některé studentské aktivity z poslední doby - ano, pro mnohé byly za hranou - i „ochránci tradičních hodnot“, včetně katolíků.

Kauza Kristus do podobného scénáře nepravostí „změkčilé“ generace jaksi zapadá. Alespoň na první pohled.

Tedy téměř, kdyby to nebylo jinak. „Vedení školy přesouvá krucifix, protože jej údajně ničí veřejnost, která má do budovy přístup, tak půjde do zabezpečenější moderní galerie, kam k němu bude mít údajně dál přístup. Toto info mám od Anny Luňákové,“ uváděl již o víkendu jeden ze zdrojů z AVU, Jiří Šobr, v diskusi na Facebooku.

Sami studenti za „svého“ Myslbeka mezitím bojovali. Třeba peticí.

„Žádáme studenty a pracovníky školy i širokou veřejnost, kterým není jedno, co se děje na AVU s cennými historickými díly. Ne všichni studenti souhlasíme s odstraněním krucifixu od J. V. Myslbeka z hlavní budovy Akademie výtvarných umění v Praze. Chceme zachovat toto unikátní dílo, které po tak dlouhou dobu inspiruje a je neodmyslitelně spjaté s hlavní budovou AVU. Socha přežila i nepříznivé podmínky komunistického režimu, avšak v  současné době, bez širší debaty, měla být trvale přemístěna do stísněného prostoru Moderní galerie AVU na Výstavišti. Dílo není a nebylo kontroverzní, ani urážlivé, ani morbidní - je to mistrovské dílo, které odkazuje na slavné kořeny této umělecké školy.“

Ano, kauza krucifix sváděla k tomu, hodit vše opět na zradikalizované studenty, křehké „sněhové vločky“, ale tady jsou v tom nevinně. Ostatně prohlášení, jež vše vyjasňuje, vydala nakonec i rektorka AVU Maria Topolčanská.

Socha zůstane

„Myslela jsem si, že jako každá vysoká škola můžeme nakládat se svým fundusem, jak potřebujeme. Socha Krista na kříži od Josefa Václava Myslbeka měla být přesunuta, zhruba za měsíc, do prostor Moderní galerie AVU. Ze dvou důvodů: 1. škola je sekulární prostor a 2. lepší fyzické podmínky pro sochy. Nebude. Nevadí. Socha zůstane viset na svém místě, na rok, na pět let, do kdy budeme/budete chtít, do nekonečna. Diskutujme,“ uvedla mimo jiné v prohlášení rektorka.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Plastika Krista na kříži od Josefa Václava Myslbeka (na snímku z 13. května 2024), která se nachází na jedné z frekventovaných chodeb pražské Akademie výtvarných umění (AVU).

Dodala k tomu i to, že „žádní organizovaní studenti/zaměstnanci, kterým socha není příjemná, pokud ví, neexistují. Stejně tak neexistuje organizovaná skupina studentů/zaměstnanců, kteří sochu milují. Obojí jsou jednotlivci“.

Smířlivěji pak všechny pozvala na AVU, na právě probíhající klauzury a pro neznalé ještě dodala: „Socha visí v přízemí, vpravo od vstupu.“

Pravnučka slavného sochaře Milada Myslbeková: Sochu sv. Václava nevlastníme

Kultura

Nahá žena tancovala v Praze před dětmi a rozhazovala hlínu. Řeší to policie

Krimi

Výběr článků

Načítám