Článek
Richard Gordon (1921–2017) byl sice civilním povoláním lékař, konkrétně chirurg a anesteziolog, ale celosvětový věhlas si vydobyl především jako britský spisovatel a humorista. Jeho dílo je nicméně úzce spjato se světem bílých plášťů.
V roce 1952 knižně debutoval titulem Doktor v domě, v němž s úsměvnou nadsázkou i jistou porcí černého humoru zachytil svá lékařská studia. Doktor v domě vyvolal takový zájem, že už o dva roky později byl následován Doktorem na moři.
V něm se mladý absolvent medicíny vydává coby lodní lékař na plavbu obchodní lodí Lotos, nepříliš důvěryhodným obstarožným obchodním parníkem, z Londýna až ke břehům Jižní Ameriky a zpět. Mladý muž hledá na palubě stejně tak romantiku dálek, jako únik před vdavekchtivou dívkou, a nachází řadu neuvěřitelných, absurdních a komických dobrodružství.
Navštíví Santos, Buenos Aires, Tenerife, s ostřílenými mořskými vlky zavítá do obskurních nevěstinců i vykřičených námořnických barů, pomáhá řešit trable se zbláznivším se kapitánem. V příběhu defiluje celá plejáda svérázných postav, figurek a lidských typů, jaké lze poznat snad jen při mnohatýdenním soužití na lodi.
Ani prostředí lodní ošetřovny a nemocnice rozhodně není takové, jaké by mladý lékař k serióznímu výkonu svého povolání potřeboval. A to se dokonce schyluje i k akutní operaci slepého střeva, což je jedna z nejzábavnějších scén audioknihy oplývající obzvlášť výrazným sarkazmem.
Jednoduše řečeno, audioknižní Doktor na moři v režii Hynka Pekárka se prostě povedl.
Může se vám hodit na Zboží.cz: