Článek
Otevřený dopis, který architekti napsali ministru kultury Václavovi Jehličkovi (KDU-ČSL), upozorňuje na to, že soutěžní podmínky byly zpracovány nekvalitně po obsahové i formální stránce. Roubík uvedl, že při mezinárodních soutěžích se účastníkům běžně dávají podrobné knižně vydané podmínky, což se u nás nestalo.
Architekti dále upozornili, že v tiskových zprávách o soutěži bylo stále uváděno jen jméno Jana Kaplického, zatímco jména ostatních architektů byla zveřejněna tři měsíce po vyhlášení výsledku.
Podezřelé se jim zdá i složení poroty, kde zasedli podle nich "osoby vítězi velmi blízké". Na otázku Novinek, koho konkrétně tím myslí, Roubík odpověděl: "Paní Jiřičná, která byla partnerkou vítěze (Jana Kaplického pozn. red.), nebo pan Bílek, který dělá rekonstrukci Klementina, i paní Zaha Hadid."
V dopise ministrovi se píše, že "většinu porotců nominovala samo vedení Národní knihovny a kritéria jejich výběru nebyla nikdy uspokojivě vysvětlena." Mnozí architekti tak prý byli od účasti v soutěži odrazeni.
Neregulérní pak mělo být i samotné hodnocení. "Porota posoudila a vyřadila více než 300 projektů během nezvykle krátké doby a bez náležitého zdůvodnění. Porota opakovaně hlasovala v neúplném počtu svých členů..." pokračuje výčet prohřešků.
Vraťte peníze!
Velkým problémem je pro architekty i to, že vítězný Kaplického návrh podle nich nerespektuje závaznou podmínku umístění knižních fondů nad zemí: "...v rozporu se základními pravidly architektonických soutěží jeden ze členů poroty a zároveň zástupce vyhlašovatele, pan Vlastimil Ježek, navrhl její vypuštění."
Požadují proto "anulování výsledků soutěže spolu s vrácením poplatku všem registrovaným týmům, uhrazení nákladů na zpracování projektů všem soutěžním týmům, které svoji práci řádně odevzdaly, a také řádné vyrozumění tuzemských i zahraničních účastníků," stojí v dopise.
"Vypracování takového návrhu přijde na čtvrt miliónu, ti architekti by ty prachy měli vyžadovat," uzavřel rozčilený Roubík.
Většinu uvedených problémů už architekti opakují delší dobu a Národní knihovna na ně reagovala v tiskové zprávě. Tvrdí, že soutěž byla regulérní i přes dílčí pochybení a že v "kompetenci Národní knihovny ČR nebylo a není právo měnit výsledky mezinárodní architektonické soutěže - tuto pravomoc má Mezinárodní unie architektů". To je ale podle Roubíka nesmysl.