Hlavní obsah

Architekti, hlaste se. Peklo čeká

3:39
3:39

Poslechněte si tento článek

Plzeň

Do čtvrt roku by mohlo být jasné, jak bude vypadat plzeňské Peklo. Na úpravy a případnou dostavbu léta uzavřeného kulturního domu teď vypsala radnice architektonickou soutěž. Nabídky je možné podávat do 27. května, počátkem června je vyhodnotí odborná porota.

Plzeň vyhlásila architektonickou soutěž na úpravu nebo přestavbu velké části památkově chráněného kulturního domu Peklo Video: Ivan Blažek, Novinky

Článek

Památkově chráněný podlouhlý komplex má tři části, architekti se mají popasovat se střední funkcionalistickou sekcí. Ve hře je její modernizace i komplexní přestavba. A také příslušné úpravy prostoru před objektem i za ním, směrem k Jízdecké ulici.

„Mým snem je, aby ze soutěže vzešel návrh moderní architektury, která citlivě doplní budovu historického sálu a vyřeší úpravu okolí včetně reprezentativního vstupu,“ sdělil náměstek plzeňského primátora Pavel Bosák (Piráti).

„Vznikne tak rozsáhlý objekt pro kulturní a společenské účely s odpovídajícím zázemím a moderními technologiemi,“ potvrdil.

Budoucí využití dotčeného prostoru soutěžní pravidla vymezují jasně: kultura s důrazem na hudbu. „Jedním z hlavních uživatelů bude Plzeňská filharmonie, která by zde měla mít i administrativní zázemí,“ upřesnila mluvčí magistrátu Eva Barborková. V plánu je také nový menší sál pro zhruba tři sta lidí.

„Autoři musí řešit nejen kvalitní akustiku, ale také například stěhování těžkých hudebních nástrojů nebo dostatečné zázemí pro návštěvníky i účinkující,“ upřesnila Barborková. A dodala: „Soutěžící také musí ve svých návrzích zohlednit ekonomické možnosti města, a to jak při realizaci budovy, tak při jejím budoucím provozu, ať už jde o náklady na spotřebu energií, hospodaření s dešťovou vodou, zásobování.“

Odborná porota

O tom, který architektonický ateliér získá odměnu pro vítěze ve výši 1,35 milionu korun, rozhodne porota, v níž zasednou odborníci i zástupci města. Jejím předsedou bude akademik Radek Kolařík, autor řady oceněných projektů.

Mezi členy nechybí například Ondřej Císler, jehož kontroverzní pozlacené chrliče zdobí plzeňské náměstí, nebo Ludvík Grym - podle jeho návrhu se právě teď mění zanedbaný dům v Klatovské 19 v nové Muzeum generála Pattona. Své řeknou i památkáři. Verdikt poroty by pak měli do devadesáti dnů posvětit městští zastupitelé.

Podle stávajících odhadů se úpravy mají vejít do půl miliardy korun a práce zřejmě nezačnou dříve než za dva až tři roky.

Přednost má totiž rekonstrukce nejcennější části Pekla, západního traktu s velkým sálem, o němž se traduje, že má údajně nejlepší akustiku v Plzni. Od posledního zdejšího koncertu ale už uběhla pěkná řádka let, na jaře roku 2018 bylo nutné velkou část budovy uzavřít kvůli dřevomorce.

„Na projektovou dokumentaci máme vyčleněno 51 milionů korun a 488 milionů je vyblokováno na vlastní sanaci,“ připomněl primátor Roman Zarzycký (ANO).

Nechybělo mnoho a nynější starosti radnice mohl mít na hrbu někdo jiný - předchozí vedení města se pokoušelo komplex prodat. Za „hubičku“, za pouhých 6,5 milionu korun, což je desetinu odhadní ceny. Marně. Peklo nikdo nechtěl.

Související témata:

Výběr článků

Načítám