Článek
Jako první byla vyhlášena skupina roku, kterou se stala kapela Mandrage. Svého prvního Anděla převzali s určitým překvapením a dlouze děkovali. Akademie jim dala přednost před Tata Bojs a J.A.R.
Za skladbu roku vybrali akademici Půlnoční Václava Neckáře a skupiny Umakart. V nominacích figurovala také Nina Tomáše Kluse a Šrouby a matice od Mandrage. Neckář poděkoval především kolegům, kteří písničku složili.
V konkurenci Dana Bárty a Davida Deyla se v kategorii zpěvák roku prosadil Tomáš Klus. Poděkoval nejen spolupracovníkům, ale i své matce, babičce, „fanouškům, protože jsou fajn“ a akademikům.
V sekci videoklipů byli nominováni pražští Tata Bojs s klipem Opakování, písničkář Tomáš Klus s klipem Sibyla a Václav Neckář a Umakart s Půlnoční, melodií z filmu Alois Nebel. Zvítězila opět Půlnoční.
V kategorii zpěvačka roku porazila Annu K a Tonyu Graves Lenka Dusilová. Kromě poděkování se odhodlala i k malému rýpnutí, když zmínila, že na slavnostním večeru by měli dostat prostor i muzikanti z tzv. žánrových cen (to je např. blues, hip-hop, reggae a další menšinové žánry). Jejich ceny se totiž udělují v jiný den a bez televizního přenosu, takže se narozdíl od svých mainstreamových kolegů velké reklamy nedočkají.
Objevem roku se stali Goodfellas, mladá kytarová skupina, která si zamilovala americký rock a blues.
Nejprodávanější deskou byl loni Racek Tomáše Kluse, který je podle akademiků současně i nejlepším albem roku.
Hudební ceny se u nás udělují od roku 1991. Tehdy byly ještě federální a oficiální název zněl Výroční československé hudební ceny. V letech 1992-96 se cenám začalo říkat české Grammy a vítězové si odnášeli podle amerického vzoru malé gramofony. Američané si ale stěžovali, že český název porušuje copyright, a tak se od roku 1997 udělují sošky Andělů, jejichž autorem je Jaroslav Róna.
Přehled vítězů
Skupina roku: Mandrage
Skladba roku: Půlnoční (Václav Neckář a Umakart)
Zpěvák roku: Tomáš Klus
Zpěvačka roku: Lenka Dusilová
Objev roku: Goodfellas
Album roku: Racek (Tomáš Klus)
Videoklip roku: Půlnoční (Václav Neckář a Umakart)