Článek
Macmillan zachytil ze žebříku, který mu skýtal nejlepší pohled na místo, pouze šest fotografií. Na obal alba byla později vybrána pátá z nich. Snímek z obalu alba se stal jednou z nejslavnějších fotografií a slavný londýnský přechod je každoročně hojně navštěvovaným místem tisíců fanoušků kapely.
Abbey Road nebylo posledním albem kapely. V roce 1970 vyšla ještě deska Let It Be. Nicméně se jedná o poslední album, na kterém společně spolupracovali všichni členové skupiny, tedy John Lennon, Ringo Starr, Paul McCartney a George Harrison.
Desky, jež debutovala na první příčce britských i amerických žebříčků, kde se držela sedmnáct týdnů, se vylisovaly miliony kusů. V roce 1995 si vysloužila uvedení do Grammy Hall of Fame za nahrávku neupadající kvality a historického významu. Dodnes zůstává nejprodávanější studiovou albovou nahrávkou kapely.
Pro reedici byly všechny skladby nově zmixovány producentem Gilesem Martinem, synem producenta George Martina, jenž s Beatles od samých začátků pracoval.
„Kouzlo vychází z rukou, které hrají na nástroje, z prolínání hlasů Beatles, z krásy aranží,“ komentuje reedici Martin. „Naším úkolem bylo jenom ujistit se, že všechno bude znít tak čerstvě a chytí vás tak intenzivně jako v den, kdy byly skladby poprvé nahrány.“
Základní sada písní je doplněna o třiadvacet studiových a demonahrávek, z nichž většina nebyla dříve vydána.
Deluxe edice alba budou obsahovat knihu s komentářem Paula McCartneyho, historika Beatles Kevina Howletta, poznámky ke každé ze skladeb, esej od hudebního publicisty Davida Hepwortha, která reflektuje vliv alba na scénu i dobu, dříve nevydané fotografie, jež z většiny zachytila Linda McCartneyová, ručně psané texty, korespondenci Beatles, tehdejší reklamní letáky a mnoho dalšího.
Může se vám hodit na Zboží.cz: