Článek
„Hlavním motivem programu festivalu bude paměť. Diváci se tak letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti, které povedou přes pravěk a období dinosaurů až do časů umělé inteligence,“ řekla Novinkám mluvčí festivalu Martina Vysloužilová.
Tvůrci programu budou podle ní hledat klíč k pochopení paměti v kontextu společnosti a technologií a spolu s diváky si představí svět, ve kterém paměť zcela chybí.
„Programem budeme reflektovat různé způsoby, jak paměť a uchovávání informací ovlivňuje náš svět a jaký je vztah paměti a vědění. Bude nás zajímat jak lidská paměť z hlediska ukládání informací a jednotlivých vzpomínek, tak i paměť technologická – tedy evoluce různých technologií, které si člověk za svou historii vyvinul, aby na ně mohl vlastní paměť delegovat. Od vzniku písma po neuronové sítě,“ nastínil záměr hlavní dramaturg festivalové sekce Paměť Zdeněk Rychtera.
Miluje komiksy a fyziku jako Sheldon. Americký profesor přijede na Academia Film
Paměti bude věnována celá jedna hlavní sekce filmových projekcí, přednášek a například podcastů. Téma však bude organicky prolínat také napříč ostatními nesoutěžními sekcemi, které jej ukážou z nejrůznějších úhlů pohledu.
V programu se objeví sekce Resilience, Přirozenost a příroda, O houbách a lidech, Dinosauři zítřka a Věda v popkultuře.
Pocta Jane Goodallové i Cormacu McCarthymu
„U příležitosti 90. narozenin Jane Goodallové si připomeneme zásadní odkaz této ikonické vědkyně a aktivistky. Filmovým médiem také přiblížíme dílo a myšlenkový odkaz spisovatele Cormaca McCarthyho. McCarthy poslední dekádu svého života strávil jako aktivní člen Santa Fe Institutu, mezioborového výzkumného centra. V české premiéře tak uvedeme dílo Cormac McCarthy's Veer polského režiséra a fyzika Karola Jalochowského,“ doplnil vedoucí programu festivalu Ondřej Kazík.
AFO také rozšiřuje zásadní festivalová místa. „Jedním z nich je opravené kino Central v olomouckém Muzeu umění, které si pro svou blízkost od festivalového centra i skvělé zázemí návštěvníci určitě oblíbí. Druhým je pak Červený kostel Vědecké knihovny Olomouc. Rozšiřovat se bude také naše sekce AFO Junior,“ doplnila ředitelka AFO Eva Navrátilová s tím, že část programu bude nově i v prostorách Českého rozhlasu Olomouc.
Vizuál připomene návrat do budoucnosti
AFO každý rok přichází s novou vizuální identitou, která souzní s hlavním tématem. Letos se kreativní tým snažil uchopit paměť a do svého týmu „pozval“ umělou inteligenci. Psí posádka dohlíží a naviguje astronauty na Měsíci.
„Naším vizuálem chceme ukázat, že i lidská paměť je selektivní. Historii vyprávějí vítězové, vzpomínky nám spravují externí servery a AI zatím všechna tato data interpretuje s vysokou chybovostí,“ konstatoval grafik a art director Radim Měsíc.
Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc pořádá UPOL od roku 1966. Řadí se tak mezi nejstarší české přehlídky v oblasti kinematografie.