Článek
Podle České justice nalézací soud některé důkazy pominul, k hodnocení jiných přistoupil selektivně a nepodrobil je komplexnímu hodnocení. To mělo vést k tendenčním závěrům.
V usnesení odvolací soud dále píše, že městský soud hodnotil důkazy z pohledu možného vysvětlení v rámci obžalovanými prezentované obhajoby. Pominul ucelené řetězce a hodnotil důkazy jednotlivě.
„V každém případě má Vrchní soud v Praze zásadní výhrady k přístupu nalézacího soudu k analýze a zpracování důkazů, když přístup soudu vyznívá tendenčně, značně selektivně a tím nepřesvědčivě, neboť nalézací soud celou řadu důkazů naprosto pominul, zabýval se pouze velmi úzce vymezenou částí událostí, aniž by je zasadil do celkového kontextu vývoje projektu,“ napsali soudci v usnesení zveřejněném Českou justicí.
Vrchní soud u Čapího hnízda nejspíš zruší zprošťující verdikt
Novinky již před časem informovaly, že vrchní soud bude o případu rozhodovat v neveřejném zasedání, což dle právníků znamená jediné – zrušení původního verdiktu.
Babiš v aktuálním vyjádření Novinkám sdělil, že o rozhodnutí nebyl zatím od advokátů informován a že ho musí nastudovat. „Poté, co již předtím prvoinstanční soud velmi důkladně přezkoumal kauzu ze všech úhlů, věřím, že soud své rozhodnutí potvrdí,“ uvedl.
Rozsudek v kauze padl již v lednu, kdy pražský městský soud konstatoval, že se Babiš s Nagyovou nedopustili poškození finančních zájmů EU a dotačního podvodu, za což jim původně hrozily až desetileté tresty.
Žalobce Jaroslav Šaroch pak ve svém devítistránkovém odvolání napadl tento verdikt.
Navrhl nadřízenému vrchnímu soudu, aby rozsudek zrušil a vrátil kauzu zpět senátu soudce Jana Šotta s tím, že ten by se měl „shromážděnými důkazy a jejich hodnocením opětovně zabývat a zohlednit důkazy, které pominul a které mají na rozhodnutí soudu vliv“, a poté rozhodnout o vině obžalovaných.
Naproti tomu obžalovaní ve svých písemných stanoviscích navrhovali zamítnout jeho odvolání a konstatovali, že rozsudek městského soudu z 9. ledna považují za „věcně i procesně správný“.