Hlavní obsah

Zneužil důvěru studentů. Přesto obviněný exděkan z Plzně bude dál učit

Bývalý děkan Fakulty zdravotnických studií (FZS) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) Lukáš Štich (38), kterého kriminalisté od minulého týdne stíhají za čachry se stipendii, bude nadále učit na fakultě. Přitom z policejního obvinění vyplývá, že ke svému údajnému obohacení ze školní pokladnice zneužíval právě důvěry studentů a manipuloval s nimi.

Foto: ZČU

Fakulta zdravotnických studií na ZČU v Plzni

Článek

„Na fakultě má jako řadový akademický pracovník poloviční úvazek, který měl ještě před nástupem do funkce děkana. Podílí se na výuce předmětů, jež mají povahu přípravy na závěrečné kvalifikační práce nebo jsou zaměřeny na informatiku a techniku,“ uvedla mluvčí univerzity Andrea Čandová.

Že je obvinění Šticha vážné a nelze ho brát na lehkou váhu, potvrdil i současný děkan (FZS) Jan Beránek.

„Je ale třeba respektovat presumpci neviny. Pokud by došlo k odsouzení, pak ze zákoníku práce vyplývá, že fakulta může pracovněprávní vztah ihned rozvázat, což by se také v tomto případě stalo,“ dodal Beránek. Zdůraznil, že Štich nemá žádné rozhodovací pravomoci v hospodaření fakulty, tudíž ani možnost udělovat stipendia.

Policie stíhá exděkana za vyplácení přemrštěných stipendií. Peníze mu studenti museli vracet

Krimi

Podle závěru policejních vyšetřovatelů přiznával Štich některým studentům mimořádná stipendia bez adekvátního důvodu nebo v přemrštěné výši, aby si pak od nich nechal peníze vyplatit zpět. Jak Novinky zjistily, šlo o nejméně deset studentů a studentek. Právě z jejich svědectví vyplývá, že Štich zneužíval jejich důvěry. Choval se k nim velmi přátelsky, v jednom případě šlo dokonce o osobní vztah. Uvedenou strategii používal, aby mu peníze vraceli. Zdůvodňoval to tím, že potřebuje uhradit provozní náklady fakulty, na které mu rektorát nedal slibované finance.

Například bývalá studentka M. Z. popsala, že se jí Štich ozval na soukromé číslo. „Byl hrozně milý a přátelský. Od začátku jsem ho považovala za autoritu. Obdivovala jsem, kam až to ve svém mladém věku dotáhl. Byl pro mě inspirací, naprosto si získal moji důvěru,“ popisovala žena další vývoj.

Podle ní přišel později Štich s prosbou, zda mu pomůže a přepošle peníze, které jí přijdou na osobní účet jako stipendium od univerzity. „Vysvětloval mi to tak, že peníze potřebuje na platby provozních zakázek fakulty. Prý nechtěl čekat, až mu rektorát částku schválí,“ pokračovala vysokoškolačka. Děkanovi neměla důvod nevěřit, držela se tak jeho pokynů.

S podobnou záminkou přišel Štich i za dalšími studenty. „Nějakou dobu se o mě děkan zajímal, stýkali jsme se i mimo školu a tykali si. Zeptal se mě, jestli mi může poslat nějaké stípko kvůli vymalování kanceláře. Tvrdil, že univerzita má problémy s výplatami malířů a že by to z těch peněz zaplatil,“ uvedla K. Š.

Jako úhradu za občerstvení během státnic požadoval Štich vrátit 18 tisíc například po studentu R. K. „Říkal, že to tak má domluvené s rektorátem,“ vysvětlil absolvent.

Vytkl mu blízké vztahy se studenty

Právě blízké vztahy se studenty vytkl Štichovi po provalení aféry se stipendii tehdejší rektor univerzity Miroslav Holeček. „Tohle je naprosto nepřípustné,“ reagoval tehdy na zjištění Novinek, které na případ loni v únoru upozornily, a spustily tak policejní vyšetřování.

„Obviněný z pozice děkana fakulty v úmyslu získat vlastní prospěch vydával po předchozí dohodě různým studentům rozhodnutí o přiznání mimořádných stipendií vědomě s tím, že navýšenou, v některých případech celou přiznanou částku si nechá od příslušného studenta vyplatit zpět,“ popsala policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Podle ní vybíral peníze od studentů v hotovosti nebo mu je posílali na různé bankovní účty. Jednalo o období od února 2019 do června 2022. „Obviněný se tak měl obohatit o celkovou částku 660 tisíc korun,“ doplnila Brožová. Štichovi hrozí až pětiletý trest.

Exděkan plzeňských práv přijal trest za jízdu v opilosti

Krimi
Související témata:

Výběr článků

Načítám