Článek
K události došlo na podzim 2020 v bytě, kde se běžně konzumovaly drogy. Osudný večer takto host dostal tzv. nabitou skleněnku a potom navíc vypil velkou část půllitrové sklenice, kde byl ve vinném nápoji rozpuštěný další pervitin.
Musel si být vědom rizik spojených s nekontrolovaným a neodborným nakládáním s pervitinem
„V důsledku jejího užití se mu nejprve udělalo nevolno, postupně upadl do bezvědomí a poté i přes oživovací pokusy, spočívající mimo jiné v polévání a ochlazování poškozeného vodou a nalévání tekutiny do jeho úst, poškozený zemřel. Provedenou soudní pitvou bylo jako bezprostřední příčina jeho smrti stanoveno udušení z utonutí,“ stálo v obžalobě.
Nikdy nikomu špatně nebylo
Justice za nedovolenou výrobu a nakládání s omamnými látkami se způsobenou těžkou újmou na zdraví potrestala hostitele devíti roky vězení. Muž se ještě pokusil zvrátit trest dovoláním k Nejvyššímu soudu, kam si stěžoval, že přece není jisté, jestli host nedorazil už zdrogovaný anebo jestli si nedal i něco navíc, o čem hostitel nevěděl.
„On sám nikdy žádné obtíže neměl a také osoby, které jej navštěvovaly, byly vždy po požití drog bez obtíží,“ napsal do dovolání jeho advokát.
S takovými argumenty ale kýžený dojem na senát Nejvyššího soudu v čele s Tomášem Durdíkem neudělal a soudci jeho dovolání odmítli.
NS: Znal účinky pervitinu
„Obviněný si jako uživatel obeznámený s možnými účinky pervitinu na lidský organismus musel být vědom rizik spojených s nekontrolovaným a neodborným nakládáním s uvedenou látkou, jakož i toho, že její aplikace může způsobit těžkou újmu na zdraví,“ napsali soudci do rozhodnutí, které zveřejnili v těchto dnech v internetové databázi.
„Přesto poskytl opakovaně pervitin poškozenému ke společné konzumaci bez bližší znalosti jeho aktuálního zdravotního stavu a míry jeho případné intoxikace. Příčinou smrti pak bylo shledáno utonutí poškozeného, k němuž mohlo dojít v důsledku neodborných oživovacích pokusů, spočívajících mimo jiné v jeho polévání tekutinami,“ dodali soudci.