Článek
„Pes strádá hladem a sužují ho nízké teploty na bodě mrazu,“ řekla Právu mluvčí hasičů Pavla Jakoubková. Zatím je jezevčík naživu, hasiči v úterý potvrdili, že se ozývá.
Podle velitele zásahu Michala Pathyho se na místě za den vystřídá kolem třiceti mužů. V jednu chvíli jich je na místě kolem šesti, kopat mohou ale jen dva.
„V pondělí jsme odtěžovali zeminu a kameny, zatím s neúspěšným výsledkem. Teď jsme povolali speciální měřicí techniku z USAR týmu z Prahy, který se specializuje například na vyhledávání lidí v troskách budov po zemětřesení,“ řekl Právu Pathy. USAR je zkratka Urban Search and Rescue čili vyhledávání a záchrana v obydlených oblastech.
Složitý terén
Prozatím se všechny vyzkoušené cesty ukázaly jako slepé. V úterý se hasiči pomocí takzvaného echolokátoru snaží zjistit přesné místo, ve kterém se pes nachází. Nejedná se o klasickou noru, ale o hustou spleť několika chodbiček, které kříží kameny.
„Terén je velmi složitý, je problematické se tam vůbec dostat. Každou chvíli hrozí zřícení kamenů. Musíme dávat velký pozor,“ podotkl Pathy.
Kolik času hasiči na záchranu psa mají, není jasné. Pes v podobné noře dokáže vydržet i týden. „Jsou i případy, kdy se živého psa podařilo dostat ven i po patnácti dnech. Záleží na pejskovi, dokdy vydrží. Dokud budeme mít odezvu, budeme hrabat,“ dodal Pathy.