Článek
Už vloni na podzim se začaly k mysliveckému hospodáři ve Vysokém nad Jizerou dostávat zprávy, že se v jeho revíru pohybuje pytlák, který klade nástrahy ve formě smyček z drátů.
Myslivci proto zvýšili kontrolu území, které obhospodařují, a v prosinci získali důkaz, že šířící se zvěsti nebyly mylné.
Při jedné z obchůzek si tehdy všimli mladé srny, která se zmítala v křoví, a vypadalo to, že nemůže místo opustit. Po přiblížení se k ní zjistili, že je zachycena v drátěném pytláckém oku. „Pravděpodobně byla uvězněná již delší dobu, jelikož měla zraněný krk od drátu, do kterého byla zamotána. Druhé oko drátu bylo připevněno ke kmeni keře. Myslivci přišli právě včas. Srnka již neměla sílu a v utažené smyčce se dusila a sípala,“ popsala mluvčí policie Klára Jeníčková.
Drž ju, drž ju! Brněnští hasiči zachránili vysílené srnčí mládě ze zamrzlého rybníka
Myslivci srnu vyprostili a pustili na svobodu. Po prohledání okolí přitom nalezli ještě další tři nastražená oka. „Tato metoda, jak sami myslivci uvádějí, je velmi krutá. Zvěř je totiž chycena do drátěného oka, kterým si při své snaze vyprostit se způsobuje krvavá zranění a utahování smyčky, čímž dochází k trýznivému uhynutí ve velkém stresu,“ upozornila Jeníčková.
Policisté si podle ní pachatele ve Vysokém nad Jizerou ve spolupráci s myslivci a na základě místního šetření vytipovali. „Dvaašedesátiletý muž se pak pod tíhou získaných důkazu ke svému činu přiznal. Důvodem jeho pytlačení byla chuť na srnčí maso. Důsledky svého jednání včetně trýznivého úhynu zvířete už nedomyslel. Za pytláctví mu hrozí odnětí svobody až na pět let,“ dodala mluvčí.
V Libereckém kraji policisté každý rok vyšetřují zhruba tři případy pytláctví. Jedná se nejen o doma vyrobené nástrahy, ale také o neoprávněné lovení zvěře, a to i v období hájení.