Hlavní obsah

Zloději ukradli vyhlídkový altán, zbyly po něm jen kolíky

Liberec

Bizarní krádež řeší v těchto dnech policisté v severočeské Chrastavě. Z pohraniční vyhlídky nad městem, přímo u hranice s Polskem, někdo ukradl bytelný dřevěný altán. Město ho tu postavilo před čtyřmi lety v rámci společného česko-polského projektu. Teď po něm zůstaly jen kolíky v zemi.

Foto: Starosta Michael Canov

Odcizený altán

Článek

„Bohužel jsme se přesvědčili, že lidský odpad dokáže ukrást prakticky cokoli. Pachatelé museli altán rozebrat a odvézt autem. Místo je přímo na hranici, přijet mohli z Česka i Polska,“ přemítá chrastavský starosta a senátor Michael Canov (SLK).

„Místo si museli dopředu obhlédnout. Myslíme si, že ke krádeži došlo tento týden v pondělí,“ dodal.

Případem se už zabývá policie. Město pro ni vyčíslilo vzniklou škodu na bezmála 370 tisíc korun. „Nejdražší částí byla střecha altánu ze speciální dřevěné šindele,“ řekl Právu starosta.

Altán vznikl v místě, kterému se říká Výhledy. Chrastavští tu nechali už v roce 2014 vybudovat dřevěnou vyhlídku pro pozorování okolní krajiny a zejména ptactva.

Její otevření bylo velkou událostí. Vedle českých, polských i německých turistů se ho účastnil i liberecký hejtman Martin Půta (SLK) či tajemník radnice v polské Bogatynii.

Foto: Starosta Michael Canov

Z altánu zbyly jen kolíky.

Altán přibyl k pozorovací stanici o tři roky později. Vznikl v rámci projektu Česko-polská Hřebenovka, který společně za evropské peníze připravovala Chrastava a polské město Lwówek Śląski.

Podle Canova nechá Chrastava udělat altán nový. „Lze ale čekat, že vlivem prudkého nárůstu cen dřeva bude podstatně dražší,“ tuší starosta.

Výběr článků

Načítám