Hlavní obsah

Zlínský soud stále řeší obnovu řízení v kauze vraždy ve Slopném

Velmi podrobně prověřuje senát Krajského soudu ve Zlíně už dříve uzavřený případ vraždy seniora ve Slopném na Zlínsku a především jeho případnou obnovu, o kterou požádali odsouzení Maroš Straňák a David Šimon. O znovuotevření mediálně známé kauzy nerozhodl ani ve druhý den hlavního líčení, kdy má za sebou výpovědi tří svědků, z toho dvojice farářů a Straňákova spoluvězně Ludvíka Mencla. Další soud je nařízený na 4. dubna.

Soud, případ SlopnéVideo: Aleš Fuksa, Novinky

Článek

Straňák se Šimonem už si zhruba deset let odpykávají již dříve uložené tresty, Straňák má za mřížemi strávit dohromady 24,5 roku, Šimon 20,5. Oba od počátku trestního řízení tvrdí, že s bestiální vraždou důchodce v jeho rodinném domě nemají nic společného. Odsouzeni byli na základě řetězce nepřímých důkazů, hlavními byly pachové stopy nalezené na místě činu a těle zavražděného, svědectví Straňákových spoluvězňů Milana Rakaše a Ludvíka Mencla, Rakašova bratrance, kteří policii tvrdili, že se Straňák ve vazební cele spoluvězňům přiznal.

Vinu oba dlouhodobě popírají. Obnovy řízení se v uplynulých letech domáhali už několikrát, avšak bez úspěchu. Podání nynějšího návrhu na obnovu řízení odůvodnil Straňákův obhájce Josef Bartončík tím, že se obhajobě dostal do rukou materiál od novinářek serveru Seznam Zprávy Adély Jelínkové a Christine Havranové, které zpochybnily hodnověrnost tehdejších svědků, bratranců Milana Rakaše a Ludvíka Mencla. Šimonův obhájce Robert Cholenský navíc opět kritizoval metodu pachové identifikace, která přispěla k odsouzení obou mužů. Zmínil též, že obvinění od začátku uváděli, že se v době vraždy neznali.

Ludvík Mencl, dříve Ludvík Rakaš, v roce 2014 u soudu uvedl, že se mu Straňák ve vazbě k vraždě přiznal. Při pondělním veřejném zasedání několikrát zopakoval, že tehdy mluvil pravdu. „Nikdo mě k tomu nenabádal a za tím si stojím,“ uvedl nyní svědek. Okolnosti, za jakých se mu Straňák přiznal, si nepamatoval. Novinářkám přitom dříve tvrdil, že se mu Straňák k vraždě nepřiznal a že čin popíral. Řekl jim, že dostal nabídku nižšího trestu, pokud bude v případu vypovídat.

„Není pravda, co jsem jim říkal. Na celý Seznam jsem byl naštvaný. Viděl jsem, že se v případu angažují, tak ať to mají zamotané. Říkal jsem jim holé nesmysly a teď toho lituji,“ sdělil u soudu Mencl. „To, co jsem říkal ženským ze Seznamu, tak tím jsem se jim chtěl pomstít za to, co o mně a bratranci Milanu Rakašovi psali v roce 2011, kdy jsme byli odsouzeni za podvody,“ doplnil svědek.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

David Šimon (vpravo) a Maroš Straňák tvrdí, že jsou nevinní. Opakovaně žádají o obnovu procesu případu vraždy seniora ve Slopném na Zlínsku

Podle Straňáka je Menclova výpověď nepravdivá. „Svědek lhal, co se týče toho, že bych se mu někdy přiznal. To není pravda,“ řekl soudu Straňák. Odsouzený Šimon zopakoval, že nic nespáchal. „Za tím si stojím. Nevím, co pána vede k tomu, co tady vypovídá,“ dodal Šimon.

V případu vraždy je důležitá také výpověď Menclova bratrance Milana Rakaše. Opakovaně tvrdil, že se mu Straňák ve vazbě svěřil s účastí na loupežném přepadení, které skončilo vraždou.

Soud v pondělí odročil jednání i kvůli novému návrhu na dokazování. Tím má být neobvyklá komunikace tehdejšího dozorujícího státního zástupce slopenské vraždy Lea Foltýna z Krajského státního zastupitelství Brno, který se na karvinském státním zastupitelství zajímal o případ odsouzeného Milana Rakaše. Ten se přitom v minulosti, jak tvrdí, „ze svého přesvědčení“ přihlásil k tomu, že se jeho spoluvězeň Straňák ve vazbě rozmluvil v případě vraždy. Straňák ale tvrdí, že jde o lživé svědectví, ze kterého měl Rakaš získat předčasné propuštění na svobodu.

Aktivita státního zástupce na hraně

„Z usnesení okresního státního zastupitelství v Karviné vyplynulo, že skutečně ta dlouho popíraná komunikace pana státního zástupce Lea Foltýna ve prospěch vězně Milana Rakaše existuje. A to usnesení, které jsme nyní měli u soudu, to velmi útržkovitě cituje. Podle mého názoru mají obhajoba a zejména obžalovaní, tedy odsouzení, plné právo se seznámit s tím, jaká komunikace tam probíhala a kdy probíhala. To bude to klíčové,“ řekl Novinkám a Právu Cholenský.

„Je poněkud zvláštní, pokud dochází k tomu, že státní zástupce zdejší trestní věci, ve které měl Milan Rakaš svědčit, se snaží dosáhnout toho, aby to dobře dopadlo pro Milana Rakaše v jiné trestní věci, tedy ve věci, kde měl být přerušen výkon jeho trestu. Dnes jsme slyšeli jen pár útržků. Ale i z těch útržků je zřejmé, že komunikace Lea Foltýna skrze Milana Rakaše existuje. Doposud ji všichni vehementně popírali,“ pokračoval Cholenský.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Justiční stráž hlídá již dříve odsouzené Davida Šimona a Maroše Straňáka (vpravo)

Podle dosud pravomocného rozsudku oba pachatelé napadli sedmasedmdesátiletého muže v jeho domě v září 2011. Útočníci seniora surově bili po celém těle, škrtili ho a kopali. Podle znalců mu zasadili desítky ran. Zraněním na místě podlehl. Pachatelé si z domu odnesli asi 3000 korun a šperky za 14 000 korun.

Případ měl komplikovaný vývoj. Krajský soud nejprve dvojici zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů, z podnětu vrchního soudu však nakonec poslal pachatele do vězení. Objevily se nové důkazy právě v podobě výpovědí spoluvězňů, kteří tvrdili, že se jim Straňák ve vazbě svěřil.

Soud rozhoduje, jestli znovu otevře případ brutální vraždy ve Slopném

Krimi

Výběr článků

Načítám