Článek
Agresivní útočník zaútočil na dvě ženy 17. prosince. Jedna utrpěla lehké zranění, druhá vážné. Násilníka policie postřelila a chvíli nato zemřel. Příčinou útoku mohl být jeho psychický stav.
Vážně zraněnou ženu nejprve ošetřili pražští záchranáři, kteří ji předali lékařům z motolské nemocnice v umělém spánku.
„Jednalo se o komplexní trauma hrudní dutiny, navíc s náhlou zástavou oběhu, který se záchranářům na místě podařilo obnovit, proto bylo třeba najít kombinované pracoviště, které má jeden urgentní příjem a traumatým včetně kardiochirurgie,“ uvedl ředitel záchranářů Petr Kolouch.
Před lékaři stálo několik těžkých úkolů, především diagnostikovat všechna zranění a krvácení. „Věděli jsme, že pacientka nemá dostatečně kvalitní oběh, jedná se o nízký tlak, nedostatečný srdeční výdej a že má bodné poranění břicha a hrudníku. S největší pravděpodobností krvácela dovnitř hrudníku, ale v danou chvíli jsme nevěděli z čeho, proto byla v rámci diagnostiky indikována urgentní torakotomie,“ uvedla Vlasta Vlasáková, lékařka z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.
Urgentní torakotomii, čili široké otevření hrudníku, lze provést na specializovaném pracovišti Nemocnice Motol, která disponuje také týmem lékařů, kteří jsou okamžitě připraveni pomoci.
„Díky urgentní resuscitační torakotomii jsme odhalili takzvanou srdeční tamponádu, při níž krev nahromaděná v osrdečníku utiskuje srdeční sval, v důsledku čehož dochází k srdeční zástavě. Srdce bylo zasaženo jednou bodnou ránou, která měla přibližně 20 milimetrů,“ řekl. Tomáš Haruštiak z III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol.
Lékaři proto začali s přímou srdeční masáží, kdy se mezi dlaněmi komprimuje srdeční sval, masíruje se levá i pravá komora tak, aby krev tekla do plic, kde se okysličí, a dále z levé komory do krevního oběhu, kde zásobuje orgány.
Policisté v Praze zastřelili muže, který pobodal dvě ženy
Především mozek je podle lékařů velmi citlivý a bez okysličení po pěti minutách nevratně odumírá, poškozeny mohou být ale i další důležité orgány, jako jsou játra či ledviny. Pro plnohodnotnou rekonstrukci srdce přistoupili lékaři k napojení pacientky na mimotělní oběh tzv. venoarteriální ECMO, které má za úkol nahradit srdce jako pumpu i plíce jako okysličovací orgán.
„Kontinuální přímá srdeční masáž trvala přibližně 80 minut, tedy asi 6400 x jsme ručně komprimovali levou i pravou komoru, abychom zachovali oběh. Ta délka resuscitace je skutečně unikátní,“ doplnil Milan Horn, emeritní primář Kliniky kardiovaskulární chirurgie 2. LF UK a FN Motol.
Žena se na Štědrý den probrala do plného vědomí bez neurologických potíží. Nyní rehabilituje a dle lékařů je prognóza dobrá. „Je to úspěch, za kterým stojí velký tým lidí, záchranářů, lékařů, sestřiček i sanitářů, kteří se na péči o pacientku podíleli. Nikdy to není práce jednotlivce,“ uzavřel Jan Beroušek, vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.