Článek
Obviněná žena ve čtvrtek odpoledne pobodala jinou ženu v obchodním centru, nůž si opatřila přímo v prodejně. Napadená žena zraněním na místě podlehla. Policisté se zabývají duševním stavem i okolnostmi jejího propuštění z psychiatrického zařízení. Navrhli státním zástupcům, aby skončila ve vazbě.
Ředitel bohnické nemocnice Martin Hollý uvedl, že pacientka byla propuštěna ve stabilizovaném stavu a s nastaveným užíváním léků. [celá zpráva]
Stejně jako v jiných podobných případech dostala kontakt na lékaře, který by převzal péči. Hollý nad případem vyjádřil lítost. Upozornil také, že nikdy nelze garantovat nulovou pravděpodobnost agresivity i u zdravých lidí.
Postup zařízení prověří kontrolní tým, do kterého ministr jmenoval svého náměstka Petra Landu, ředitelku odboru zdravotních služeb Martinu Novotnou a ředitele Národního ústavu duševního zdraví Cyrila Höschla.
Podle serveru idnes.cz byla žena v léčebně opakovaně a měla konflikty s ostatními pacienty. Naposledy tam byla kvůli napadení, které se stalo v kavárně na pražském Újezdu na začátku července. Podle serveru se tam snažila na záchodě uškrtit jinou zákaznici. Policie v pátek tento případ potvrdila, jejím postupem se rovněž zabývá kontrola. [celá zpráva]
Hrozí jí 18 let vězení
Za vraždu ženě hrozí podle nejmírnějšího paragrafu deset až 18 let vězení. Pokud pachatel někoho úmyslně usmrtí s rozmyslem nebo po předchozím uvážení, může být potrestán v rozmezí od 12 do 20 let vězení. V případě surových či trýznivých vražd hrozí pachatelům i výjimečný trest nad touto hranicí.
Případy, kdy útočí pacienti propuštění z psychiatrických klinik, se v Česku stávají. Z posledních let je známý například případ Barbory Orlové, která zavraždila studenta ve škole ve Žďáru nad Sázavou.
Další známý případ se týká vraždy knihovnice z Plzeňska, kterou rovněž zabil psychicky nemocný muž. Jiný muž zase trpěl schizofrenií a zabil na zlínském sídlišti jiného muže.
Všechny případy mají společné to, že nemocní lidé zabíjeli pomocí nože. Jejich stíhání museli policisté zastavit, soudy je poslaly k léčení do detenčních zařízení. Podle odborníků žije v ČR na 800 těžkých psychotiků, kteří představují trvalé riziko pro okolí.