Článek
"Nejvyšší soud dospěl k závěru, že oba soudy nižších stupňů zveličily jednání dosud zcela bezúhonné obviněné, vytrhly je z kontextu a nepřihlédly ke skutečnostem svědčícím v její prospěch," stojí v usnesení senátu s předsedou Janem Bláhou.
Nejvyšší soud rozhodl už na podzim, nyní usnesení zpřístupnil na internetu. Trestný čin týrání svěřené osoby spočívá v bezcitném a hrubém jednání trvalejšího charakteru, které se podle Nejvyššího soudu v případě ženy z Prahy neprokázalo. Se synem navštěvovala lékaře i psychology, komunikovala se školou a hledala odborníka, který by jí pomohl výchovu zvládnout.
Potíže s chlapcem spočívaly podle učitelek například v nesoustředěnosti a motorickém neklidu. Matka se starala také o nemocnou dceru, otec jí s výchovou příliš nepomáhal. "Dovolatelku není možné kriminalizovat za to, že ve dvou prokázaných případech při výchově svého syna selhala, náročnost při jeho obtížné výchově, na niž byla převážně sama, nezvládla a nepřiměřeně jej potrestala," uvedli soudci.
Úředníci měli rodině pomoct
Nejvyšší soud připomněl, že matka nebyla pasivní, snažila se výchovné problémy řešit, ovšem stát zasáhl až v okamžiku, kdy byla se silami v koncích a potrestala svého syna výpraskem.
Úřady rozhodly o odebrání dětí, matka skončila před soudem. Podle Nejvyššího soudu úředníci řešili podezření z týrání nejkrajnějšími prostředky, ačkoliv podle zákona mohli nejprve spolupracovat s rodinou, poskytnout jí odborné zázemí a pomoc.
Podle původního rozsudku matka potrestala hocha dvakrát v dubnu 2011 vařečkou. Způsobila mu podlitiny na hýždích. Třídní učitelka, dětská lékařka i družinářka vypovídaly ve prospěch matky, přesto ji Obvodní soud pro Prahu 4 potrestal podmínkou. Nyní musí rozhodnout znovu a je při tom vázán názorem Nejvyššího soudu. Podle databáze InfoSoud se nové hlavní líčení uskuteční 8. ledna.