Článek
Miroslav S. žil tři roky s nálepkou krutého manžela, který svou ženu týrá a znásilňuje. Trestní stíhání z roku 2017 ukončil předloni v létě soud, když muže definitivně očistil. Ukázalo se, že se mu jeho dnes již bývalá partnerka mstila za kritiku laxního plnění povinností v domácnosti.
„Obžalovaná svého manžela křivě obvinila ze spáchání protispolečenského jednání, přičemž délka tohoto řízení trvala několik let a měla dopad na poškozeného i na osoby jemu blízké,“ stojí v odůvodnění rozsudku z loňského listopadu, se kterým se Právo nyní seznámilo.
Syna roky izolovala od světa, dostala podmínku
Podle žalobkyně byl poškozený jednáním ženy dehonestován ve svém bydlišti, osobním životě i v zaměstnání. Jeho blízké osoby celou záležitost velmi negativně a stresově prožívaly. On sám musel vyhledat pomoc psychologa, bral prášky na zklidnění a docházel na psychoterapie.
Obžalovaná žena podala na svého manžela oznámení za trestné činy, které jsou veřejností citlivě vnímány. „Společně žili v obci, kde se v podstatě všichni znají. Ani zprošťující rozsudek neznamená, že v očích některých občanů dojde k úplnému očištění, neboť u mnoha lidí platí ono známé, že na každém šprochu je pravdy trochu,“ upozornila státní zástupkyně.
Matku roky bil a zavíral s desítkami psů. Muž z Chebska skončil ve vazbě
Policisté obvinili Miroslava S. ze znásilnění a týrání v červnu 2017. „Nejméně ve čtyřech případech donutil svoji manželku k pohlavnímu styku. Rovněž ji psychicky a fyzicky týral, a to tím, že na ni hrubě křičel, nadával do debilů, magorů, hyen a krav. Dále snižoval její schopnosti matky, manželky a člověka, stejně tak jako její dovednosti. Ponižoval ji a fyzicky napadal,“ stojí v usnesení o zahájení trestního stíhání. Muže policisté dokonce na tři měsíce vykázali z domu.
Znalkyně u soudu ale řekly, že situaci v rodině nepovažují za domácí násilí. Obžalovaného muže označily za cílevědomého a důsledného puntičkáře, naopak u jeho manželky poukázaly na to, že je emočně nestabilní a trpí sklony k dramatizaci a nenávisti.
„Pokud je obžalovaný aktivní a pracovitý, zatímco poškozená je pasivní, k povinnostem spíše laxní a nezvládající ani řádné vedení domácnosti, pak mohla i dobře míněnou kritiku vnímat jako své ponižování, či dokonce týrání. S ohledem na osobnostní rysy je u ní typické dramatické, afektované, a dokonce teatrální chování. Běžné neshody v domácnosti tak mohly být z její strany zbytečně zveličovány a prezentovány naprosto zkreslujícím způsobem,“ uvedly znalkyně do posudku.