Článek
Reklama podle ní zaujala Olomoučanku v červenci. Projevila o možnost získání finančních prostředků zájem a zanechala na sebe v kontaktním formuláři telefonní číslo.
„Pár dnů nato přijala hovor od ženy mluvící rusky, která jí vysvětlila, že se jedná o obchodování na burze, a současně ji přesvědčila, aby si do mobilního telefonu nainstalovala aplikaci, přes kterou zjistí, jak vše funguje,“ uvedla mluvčí.
Jelikož se ženě vše jevilo jako věrohodné a slibné, rozhodla se k první investici ve výši přes 100 eur. Krátce nato ji kontaktoval muž vydávající se za finančního poradce.
„Ten jí měl být nápomocen s výběrem, do kterých komodit a kolik investovat. Žena se po pár dnech dočkala i prvního vyplaceného zisku ve výši několika eur, která obdržela na svůj bankovní účet,“ konstatovala Vaňharová.
Následovalo obchodování s dražšími surovinami, konkrétně se zlatem a stříbrem.
„V průběhu investování se žena měla podle finančního poradce dopustit údajné chyby, za kterou po ní požadoval platbu v řádu několika tisíc eur. Zároveň s ní firma ukončila smlouvu a mělo dojít k uzavření jejího účtu určeného k obchodování,“ poznamenala mluvčí.
Poté se podle ní spojil se ženou další muž, který jí měl pomoci s převodem peněz z investičního účtu na její konto.
„Pod legendou dalších chyb, kterých se měla údajně v průběhu investování dopustit, odeslala na požadovaný účet další platby. Celkovou způsobenou škodu si vyčíslila na částku přes 2,4 milionu korun,“ dodala Vaňharová.
Kriminalisté se podle ní případem zabývají pro podezření ze spáchání zločinu podvodu. Pachateli hrozí v případě jeho dopadení až osm let vězení.