Článek
K tragédii došlo loňský poslední červencový den. Zfetovaný Banongo už od brzkého rána dle státního zástupce Petra Bejšovce řádil v Brně. Pokoušel se krást auta, napadl prodavače v autodílech, a nakonec s kradenou dodávkou vjel do areálu garáží na okraji Brna, kde chtěl zřejmě krást autodíly. Jenže tam narazil na mladého muže, který si přijel uklidit ve svém autě.
„Obžalovaný byl vyrušen příjezdem poškozeného. Aby zakryl svou činnost, poškozeného napadl a momentovým klíčem mu zasadil nejméně devět úderů do hlavy, přičemž mu způsobil vážná poranění. Pak poškozeného naložil do jeho vozu a ačkoli věděl, že ještě žije, auto zapálil. Věděl přitom, že zraněný zemře ve velkých bolestech,“ popsal Bejšovec.
Banongo pak podle obžaloby napadl ještě majitele autobazaru a nakonec jej po dramatickém pronásledování dopadli policisté, kterým pomáhal i vrtulník.
Zfetovaný boxer bestiálně zmlátil muže a pak jej upálil. Hrozí mu doživotí
Předsedkyně senátu Dagmar Bordovská přečetla u čtvrtečního jednání výpověď matky zavražděného muže. „S přítelkyní měl naplánovanou svatbu. U mě doma visel jeho nový svatební oblek, který jsem pak odvezla na pohřební službu. Poté, co mi nedávno zemřel manžel, mi byl syn velkou oporou. Nejvíc mě mrzí, že nějaký bezejmenný darebák vzal synovi možnost realizovat všechny jeho plány. Ať u soudu dostane co nejpřísnější trest, ale ani trest smrti mi syna nevrátí,“ vypověděla krátce po činu matka.
Trestní senát si vyslechl i soudní znalce, psychiatra a psychologa, kteří zhodnotili duševní stav obžalovaného. „Má smíšenou poruchu osobnosti s impulsivními a disociálními rysy. Dá se zcela vyloučit, že by měl ovládací schopnost v době činu zcela vymizelou,“ zdůraznil psychiatr.
Banongo totiž při své výpovědi mluvil o tom, jak si osudný den dal několikrát pervitin, a přemítal, že byl ve stavu toxické psychózy, tedy že nevěděl, co dělá. „Pro toxickou psychózu nic nesvědčí,“ smetl ale úvahy ze stolu psychiatr.
Psycholog upozornil, že Banongo má patologicky strukturovanou osobnost a je impulsivní se sklony k agresivnímu jednání. „Při intoxikaci jedná impulsivně, bez zvažování následků,“ prohlásil znalec. Ten také upozornil, že obžalovaný se snaží některé věci popsat lépe, než ve skutečnosti jsou. „Neřekne, že to auto ukradl, ale tvrdí, že si ho půjčil s tím, že ho zase vrátí,“ uvedl jeden příklad.
Trestní senát brněnského krajského soudu nakonec jednání odročil na polovinu října, kdy zazní zbylé svědecké výpovědi a soud provede i ostatní důkazy. Poté zazní verdikt.