Článek
Podle policie takových případů přibývá. Jeden z nich například nyní řeší kriminalisté v Jablonci nad Nisou, kde naletěla podvodníkům žena. Její případ je přitom už šestým, který zdejší policisté od začátku roku vyšetřují.
Žena pomáhala podvodníkům zastřít původ peněz, které byly výnosem z trestné činnosti. Na svůj bankovní účet dostala postupně v deseti platbách více jak 1,2 milionu korun, které okamžitě přeposlala na různé bankovní účty.
„Platby, které žena na svůj účet obdržela, pocházely z podvodného jednání týkajícího se legendy ‚lékaře v zahraničí‘, který důvěřivým osobám sliboval společný život, podnikání a doručení údajných balíků. Uvedené ženě byla za převod více jak milionu korun přislíbena finanční odměna, kterou údajně ovšem nikdy neobdržela,“ popsala mluvčí Policie ČR v Libereckém kraji Dagmar Sochorová.
Nedostala ani korunu, a navíc jí hrozí tři roky
Peníze přitom takto přeposlala už na podzim roku 2023. Nejen, že nedostala od podvodníků za převody dosud zaplaceno, ale nyní ji kriminalisté v rámci rozkrývání celého podvodu stíhají. Již proti ní zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti a vše nyní intenzivně prověřují.
S ohledem na výši způsobené škody jí teď hrozí u soudu trest odnětí svobody až na tři roky.
Jakým způsobem pachatelé hledají legalizátory?
- Pachatel osloví náhodnou osobu přímo, například i při náhodném setkání na ulici, a pod různými legendami se ji snaží přimět ke spolupráci spočívající v převodu finančních prostředků přes účet této oslovené osoby.
- Například na internetu, na sociálních sítích nebo v tištěné inzerci se objeví nabídka výdělečné činnosti, která přímo v inzerátu nemusí být nijak specializovaná. Legend pachatelů zde existuje opět mnoho. V poslední době se jedná často o legendy v souvislosti s nákupem kryptoměn. Vždy jde ale o formu nějakého převodu finančních prostředků přes účet osoby, nebo dokonce instrukce k zakládání bankovních účtů u různých bank. V některých případech se nemusí jednat přímo o inzerát s nabídkou výdělečné činnosti, ale může se ze strany pachatele jednat o reakci na poptávku o pracovní činnost. Legalizátoři mohou být přilákáni ke spolupráci v rámci nabídky přes profil na sociální síti, který se jeví jako profil velmi bohatého člověka, jenž zázračně rychle a bez těžké práce neskutečně zbohatl. Všechno je to jenom psychologický klam sloužící k náboru legalizátorů.
- Setkáváme se i s náborem metodou tzv. sněhové koule, kdy nábor legalizátorů konají další legalizátoři, kteří oslovují své známé například s tím, že pro ně mají nabídku výhodné práce.
- Romance scam - metoda pachatelů, kteří se s vámi seznámí. Po sblížení se vás například snaží přesvědčit k umožnění převodu finančních prostředků přes váš bankovní účet, k založení nového bankovního účtu nebo účtu na virtuální měny. Při těchto podvodech se z vás pachatel snaží vylákat i vaše finanční prostředky, osobní údaje nebo osobní doklady.
- Pachatelé k zakládání bankovních účtů a účtů na virtuální měny zneužívají doklady, které vylákají z osob pod různými legendami. Tyto legendy mohou opět souviset s nabídkou výdělečné činnosti, nebo zprostředkování půjčky.
Zdroj: Policie ČR
„V současné době jsme zaznamenali narůstající problém s tzv. „legalizátory“ výnosů z trestné činnosti. Legalizace výnosů trestné činnosti je nedílnou součástí podvodů páchaných v online prostředí. Proto se pachatelé zaměřují na nábor osob, které ilegálně nabyté finance zlegalizují,“ popsala policejní mluvčí.
Legalizátor se vědomě nebo nevědomě nepřímo podílí na podvodu, protože pachateli umožnuje převod či zastření odcizených financí. Buď peníze převádí na účty, nebo pomáhá při výběru peněz a jejich předání pachateli v hotovosti. Legalizátor má za pomoc pachateli často slíbenou nějakou finanční odměnu.
„Varujeme, že i legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti je trestná s horní sazbou odnětí svobody až na pět let,“ zdůraznila Sochorová.