Článek
Jak Novinkám potvrdila šéfka Okresního státního zastupitelství v Karviné Gabriela Slavíková, muž je stíhán pro trestný čin násilí proti úřední osobě, s ohledem na následky mu hrozí až dvanáct let vězení. Žena, vůči jejíž rodině byl útok veden, je podle informací Novinek stále v pracovní neschopnosti kvůli psychickým následkům.
„Obviněný se již seznámil se spisem, takže předpokládám, že v nejbližší době bude věc předána soudu,“ sdělila Slavíková. Obžalobu by měl podle ní soud obdržet nejpozději do dvou týdnů.
Jakým způsobem se k činu obviněný muž staví, zda se doznal a jaký byl jeho motiv, nechtěla státní zástupkyně říct. „Nerada bych to blíže komentovala už jen proto, že obviněný změnil celý svůj postoj k věci,“ řekla Slavíková s tím, že vše bude řečeno u soudu, který by se mohl případem zabývat na začátku příští roku.
Muž zapálil dům úřednici OSPOD. Zřejmě se mstil za odebrání dětí
Přežili jen díky rychlé reakci
Jak Novinky psaly již dříve, motivem útoku byla podle místních lidí pomsta. Úřednice si údajně v poslední době svým blízkým i kolegům stěžovala, že jí v minulých týdnech vyhrožoval otec jednoho dítěte, o jehož odebrání rodičům rozhodoval soud. Muž pracovnici karvinského OSPOD vyhrožoval už v době soudního řízení, při kterém se odebrání dítěte řešilo.
Rozsáhlý požár zachvátil rodinný dům v Petrovicích u Karviné na konci letošního května v nočních hodinách. Jen díky duchapřítomnosti jeho obyvatel tehdy nedošlo k vážnější újmě na zdraví nebo na životech. Majitelka opustila dům se svým manželem a dvěma dětmi na poslední chvíli.
„Požár v době příjezdu jednotek na místo události zcela zachvátil přístřešek domu, automobily a rozšiřoval se i na střechu domu. Těžce přístupný terén neumožňoval ustavit v místě zásahu výškovou techniku, proto museli hasiči k hašení střechy použít nastavovací žebříky. Požár se podařilo lokalizovat během necelé hodiny, další hodinu pak zabrala jeho samotná likvidace,“ popsala náročný zásah mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová.
Rodina dostala náhradní byt
Město Karviná bezprostředně po události nabídlo ženě i jejímu manželovi, který je také zaměstnancem radnice, náhradní ubytování. „Poskytli jsme jim obecní byt a rada města rozhodla také o finančním daru ve výši 50 tisíc pro oba,“ uvedl mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček.
Na událost reagovalo také vedení města Karviné, podle kterého je načase zvýšit ochranu úředníků sociálních odborů, kteří se s různým vyhrožováním ze strany problematických jedinců setkávají velmi často. Město vyzvalo představitele státní moci, mimo jiné premiéra vlády, o zlepšení ochrany úředních osob.
„Problém je v tom, že když podají trestní oznámení, podezřelý má právo podívat se do spisu, ve kterém se mohou nacházet jejich osobní údaje včetně adresy bydliště. Proto zaměstnanci mají obavu taková trestní oznámení podávat,“ řekl již dříve mluvčí radnice.