Článek
Před policisty ujížděl osmatřicetiletý muž na Nový rok 2022. Hlídka jej chtěla zastavit k běžné kontrole, muž ale místo toho šlápl na plyn a začal ujíždět, přičemž chvílemi jel i po poli. V jednu chvíli prudce zastavil, zařadil zpátečku a narazil zadní částí svého auta osazeného tažným zařízením do policejního vozu. Pak znovu šlápl na plyn, zkusil opět ujet přes louku, kde ale havaroval a policisté ho po pětadvacetikilometrovém pronásledování konečně dostihli.
Muž nejenže řídil pod vlivem pervitinu a marihuany, ale také neměl za volantem co dělat, měl totiž platný zákaz řízení. Novojičínský okresní soud jej za násilí proti úřední osobě, maření úředního rozhodnutí a poškození cizí věci poslal na 3,5 roku za mříže a na stejnou dobu mu zakázal řídit. Verdikt potvrdil o ostravský krajský soud, muž se ale nevzdal a podal dovolání k Nejvyššímu soudu.
Záznam obsahuje i reakci policistů na jejich nabourání v podobě nadávky na vzniklou situaci
V dovolání se nerozpakoval tvrdit, že jeho jednání nevykazuje znaky trestného činu, rozporoval nacouvání do policejního vozu a ochoten byl připustit pouze to, že porušil zákaz řízení. U senátu Nejvyššího soudu v čele s Věrou Kůrkovou ale neměl s takovou argumentací šanci na úspěch.
V rozhodnutí, které soud zveřejnil v těchto dnech ve své databázi, upozornil, že řidič je usvědčován nejen výpověďmi policistů, ale i kamerovým záznamem z jejich auta. „Počínání obviněného je verifikováno i zvukovým záznamem obsaženým v kamerovém záznamu. Policisté na záznamu reagují na zastavení vozidla obviněným a následně komentují, že do nich naboural. Záznam obsahuje i reakci policistů na jejich nabourání v podobě nadávky na vzniklou situaci,“ upozornila Kůrková.
Soudci pak dovolání jako zjevně neopodstatněné odmítli.