Hlavní obsah

Zástupci radnice podepsali s mužem výpověď ve vězení. Neplatné, řekl ÚS

Brno

Za velmi netradičních okolností podepsal dohodu o konci pracovního poměru úředník jednoho z měst v severních Čechách. Dokument mu totiž přinesl do cely předběžného zadržení, kde muž skončil kvůli podezření z ovlivňování veřejných zakázek, tajemník radnice s personalistkou a zřetelně mu naznačili, že pokud nepodepíše, bude mít ostudu. Úředník podepsal, ale pak se začal soudit. Zastání našel nakonec u Ústavního soudu (ÚS).

Foto: Petr Kozelka, Právo

Ústavní soud v Brně.

Článek

Neobyčejný příběh se začal psát v říjnu 2013, kdy úředník nastoupil na radnici s tím, že bude mít v gesci dopravu a veřejnou zeleň. O necelý rok později už ale skončil v policejní cele. Tam dostal nečekanou návštěvu, která ale neměla v cele co dělat. Tajemník s personalistkou mu přinesli nachystanou dohodu o rozvázání pracovního poměru.

Úředník přitom dostal pověstnou nabídku, která se neodmítá. Pokud podepíše, nikdo včetně jeho partnerky se prý nedozví, že v pracovní době sledoval na internetu porno a masturboval. Muž podepsal, ale pak se mu situace rozležela v hlavě a začal se s městem soudit o neplatnosti dohody.

Prvoinstanční soud mu dal za pravdu, odvolací Krajský soud v Ústí nad Labem ale verdikt změnil s tím, že sice došlo k psychickému nátlaku, ale věc je již promlčená. S tím se ztotožnil i Nejvyšší soud, a tak muž podal ústavní stížnost. A senát v čele s Davidem Uhlířem jeho argumenty vyslyšel.

„Město označilo jednání svého tajemníka za návrh gentlemanské dohody. K tomu ÚS poznamenává, že podobné ,gentlemanské dohody ve vězení‘ nemají s původním významem slova gentleman nic společného. Ze strany tajemníka se jednalo o bezprávnou výhrůžku, neboť hrozil něčím, co nebyl oprávněn učinit – nepřípustným zásahem do osobnosti stěžovatele, tedy do jeho práva na zachování důstojnosti, vážnosti, cti a soukromí,“ konstatoval Uhlíř.

ÚS upozornil, že i když se může jednat o složité a specifické okolnosti, soudy musí udělat vše pro spravedlivé řešení. „Neobstojí námitka promlčení, neboť předmětné jednání v nesouladu s dobrými mravy bezpochyby je.

ÚS připomíná, že zásada souladu výkonu práv s dobrými mravy představuje významný korektiv, který v odůvodněných případech dovoluje zmírňovat tvrdost zákona a dává soudci prostor pro uplatnění pravidel slušnosti,“ dodal Uhlíř.

Případ se nyní vrací zpět ke krajskému soudu, který bude při svém rozhodnutí vázán názorem ÚS.

Výběr článků

Načítám