Článek
Incident se odehrál v polovině loňského července na ubytovně v ulici Ke Karlovu. Policisty tam tehdy přivolal její správce s tím, že na jednom z pokojů se neoprávněně zdržuje bezdomovec.
„Ačkoli poškozený spolupracoval a nebyl agresivní, policista jej zaklekl, zatlačil mu obličej do polštáře a nataženou služební zbraň mu přiložil na temeno hlavy. Dále mu sdělil něco v tom smyslu, že jestli s ním bude ještě někdy něco řešit, tak ho zastřelí,“ stojí v obžalobě.
Vše tehdy oznámil druhý člen hlídky, který zásah svého parťáka nevydýchal. Překvapilo jej i to, jak zareagoval na jeho výtku, že to nebylo správné. „Na to mi kolega řekl, že tady u policie si může člověk dělat cokoliv,“ uvedl šokovaný strážce zákona.
Policista dostal trest za drsné napadení v Praze. Jaký, nechce policie opět říct

Ten přiznal, že jej chování kolegy vykolejilo. Podle jeho slov se bezdomovec nijak nevzpouzel a respektoval výzvu, že musí odejít. „Když si balil věci, tak ho kolega srazil na postel, klekl mu na záda a natlačil mu hlavu do polštáře. Pak mu přiložil na zátylek nabitou zbraň s tím, že ho zastřelí, pokud s ním bude muset ještě něco řešit,“ popsal svědek, co se na pokoji odehrálo. Jak dodal, kolega pak nahlásil na operační středisko výsledek zásahu tak, že bezdomovec opustil ubytovnu bez toho, že by zmínil použití donucovacího prostředku.
Kolegové s ním odmítají sloužit
Podle státního zástupce nebyl důvod proti poškozenému použít jakékoliv násilí. „Spolupracoval, plnil všechny pokyny policejní hlídky a nepředstavoval pro ni ani pro nikoho jiného žádné nebezpečí. Zákrok u poškozeného vyvolal obavu o život, což vyplývalo z jeho chování při odchodu z pokoje, kdy se mu klepaly ruce a byl celý pokálený,“ uzavřel žalobce.
Obviněný policista slouží podle zjištění Novinek čtyři roky. „Zpočátku plnil základní povinnosti příslušníka iniciativně a dosahoval dobrých výsledků. Počínaje rokem 2023 se jeho aktivita a dosahované výsledky začaly snižovat. V kolektivu začal být neoblíbený a mnoho kolegů s ním odmítalo sloužit,“ stojí v pracovním hodnocení.
Policista zbytečně zaklekl 17letého mladíka, který se udusil. Dostal podmínku
