Článek
„V tuto chvíli nejsme schopni kvantifikovat celkové náklady. Pokud se ale zcela jednoduše vynásobí počet jednotek se standardní cenou, pak se provozní náklady – ať už za dobrovolné, nebo profesionální hasiče – pohybují minimálně mezi 15 až 20 miliony korun denně,” uvedl generální ředitel hasičů.
Hasiči zmenšili plochu požářiště v Českém Švýcarsku na 513 hektarů
„V tomto ale není zahrnuta veškerá logistika a další. Celkový náklad se bude pohybovat někde ve stovkách milionů korun,” doplnil.
Hasiči ve středu dopoledne informovali, že zmenšili plochu požáru v Českém Švýcarsku na 498 hektarů. Ve vzduchu je ve středu pět vrtulníků a švédská letadla. Letadla Antonov budou nasazena odpoledne.
„Zasahujeme v oblasti Bouřňáku, na jehož vrchol jsme natáhli hadicové vedení, dále Větrovce, Trianglu, Křídlových stěn, v soutěskách Kamenice a čelní stěny v Hřensku,” konstatovali hasiči.
Hořelo 1000 hektarů
V parku začalo hořet 24. července a postupně oheň zasáhl plochu více než 1000 hektarů. Při požáru zasahovala v posledních dnech až tisícovka profesionálních i dobrovolných hasičů a stovky kusů hasičské techniky. Při zásahu v Českém Švýcarsku bylo několik hasičů zraněno. Někteří skončili i v nemocnici. Například jeden hasič utrpěl vážné zranění při pádu ze skály.
Kromě hasičů a hasičské techniky zasahující ze země bojují s požárem ze vzduchu vrtulníky s tzv. bambi vaky na vodu a letadla. Vrtulníky, letouny ani bambi vaky ale hasiči nevlastní. Využívají třeba leteckou techniku policie, armády nebo nasmlouvaných soukromých firem, sdělila mluvčí generálního ředitelství hasičů Pavla Jakoubková.
Po devíti dnech hašení, v pondělí 1. srpna, hasiči oznámili, že se jim podařilo dostat požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Plochu požářiště postupně zmenšili z 1060 na 513 hektarů. V příštích dnech ale mohou zásah znovu zkomplikovat nárůst teplot a zesílení větru.