Článek
O úhynu v nádrži Farského (Farský rybník) ve středu informoval mluvčí Českého rybářského svazu Jan Skalský na webu s tím, že se zakazuje v místě rybolov.
„Došlo pravděpodobně k propadu dna do bývalé podzemní šachty po těžbě uhlí. Hladina je pokleslá o několik centimetrů, voda je zakalená do šedé až bílé barvy a je silně cítit po sirovodíku,“ sdělil mluvčí.
Smrtící kyanid se do Bečvy dostal kanálem ve Valašském Meziříčí
Lidé ze svazu se podle něj snaží zachránit část ryb a zbytek se bude likvidovat v kafilerii. Škody zatím nelze vyčíslit, uhynulé ryby jsou pravděpodobně i na dně nádrže, odstranění potrvá zřejmě několik dní. Podle Skalského uhynuli mimo jiné sumci, kapři a cejni.
Nádrž vznikla rekultivací, vypuštění zřejmě není podle mluvčího možné. „Dá se předpokládat, že došlo k propadu dna do staré šachty a z té právě unikly jedovaté plyny,“ sdělil ČTK Skalský s tím, že Česká inspekce životního prostředí odebírá vzorky. Výsledky napoví, jaké látky se do vody dostaly.
Ministerstvo nabídlo pomoc rybářům na otrávené Bečvě
Rybáři museli podobné neštěstí řešit rovněž v předešlých dnech na Vsetínsku, kde do Bečvy unikl jedovatý kyanid, který zabil tuny ryb.