Článek
"Zhodnotila jsem celkový postoj paní Barkové k trestnímu stíhání a procesu a neshledala jsem žádné polehčující okolnosti. Nespojila se s pojišťovnou, nenahradila škodu," shrnula ve středu žalobkyně Právu důvody, které ji vedly k odvolání.
Při procesu Havlíková navrhovala pro Barkovou trest při dolní hranici trestní sazby, která v tomto případě činí pět až dvanáct let.
Podnikatelka svoji vinu vždy razantně popírala a tvrdila, že za procesem s ní je spiknutí, ve kterém figuruje bývalý šéf BIS a nynější pracovník poškozené pojišťovny Kooperativa Jiří Růžek. Ten musel svoji funkci opustit na základě Grossova rozhodnutí.
Proč se sešla s lobbistou?
Barková se 24. srpna v pražské restauraci u stanice metra Anděl setkala s polským lobbistou Jackem Spyrou, který figuruje v aféře kolem privatizace Unipetrolu. Ten jí prý jménem nejmenované finanční skupiny nabízel "vyřešení jejího problému, pokud bude spolupracovat", a chtěl po ní "nějaké informace".
Spyra schůzku s Barkovou nepopírá. Zatímco ale ona tvrdí, že jí nabídl pomoc v nesnázích, Spyra říká, že o to sama žádala. Podle něj hledala spojence a Spyra vyhověl její žádosti o schůzku až napotřetí. "Schůzku dohodla osoba, kterou já i Barková známe," řekl Spyra ve středu ČTK.
Podle lobbisty si povídali o tom, co o ní napsaly noviny: "Ptala se, jestli jí umím být nápomocen v její situaci. Tvrdila, že je to všechno komplot." Jak doplnil, k podrobnému plánu se nedostali, protože nevěděl, jak by ženě mohl pomoci. "Tvrdit, že jsem jí nabídl beztrestnost, je totální nesmysl," konstatoval.
Případ Unipetrolu rozvířila reportáž televize Nova natočená skrytou kamerou. Zachycen na ní byl bývalý ředitel kabinetu premiéra Zdeněk Doležel, když si údajně řekl Spyrovi o pětimiliónový úplatek. Záběry údajně také dokazují, že Gross o korupci ví. Gross jakákoli nařčení odmítl a na Spyru podal trestní oznámení. Doležel tvrdí, že si o úplatek neřekl. Úřad vlády s Doleželem ukončil pracovní poměr. V kauze padlo několik trestních oznámení.