Článek
Za aféru osmi neodhalených vražd tak nebude vůbec nikdo potrestán. I když žalobkyni v květnu kárný senát pražského vrchního soudu uložil za pochybení důtku, její odvolání proti trestu se nebude u Nevyššího soudu vůbec projednávat, neboť odchází z funkce.
Kárné řízení bylo 9. července zastaveno, neboť státní zástupkyně předala ministru spravedlnosti písemné prohlášení, kterým se vzdala funkce, uvedl v pondělí mluvčí Nejvyššího soudu Aleš Pavel.
Podle kárné žaloby přes řadu podezřelých okolností nevěnovala patřičnou pozornost případu smrti pětasedmdesátiletého Stanislava Šandy. Později se ukázalo, že byl první obětí série osmi loupežných vražd, největší v historii české kriminalistiky. Za ně i další zločiny dostali od prvoinstančního soudu manželé Dana a Jaroslav Stodolovi doživotní trest vězení. [celá zpráva]
Potrestání za nedbalé vyšetřování a vedení případu unikli i policisté, kteří na vraždách, maskovaných jako sebevraždy, pracovali. Státní zastupitelství totiž u čtyř bývalých vedoucích policistů z Kutné Hory zastavilo trestní stíhání a potrestáni byli pouze v rámci kárného řízení. [celá zpráva]
S důtkou nesouhlasil ani kárný žalobce
Kárný senát pražského vrchní soudu uložil Jelínkové za profesní chyby v Šandově případu důtku. Kárný žalobce přitom navrhoval trest přísnější - pětadvacetiprocentní snížení platu po dobu šesti měsíců. Proti verdiktu podala odvolání Jelínková, pražský vrchní státní zástupce i ministr spravedlnosti.
Protože ale Jelínková už dále jako žalobkyně pracovat nebude, je podle Pavla bezpředmětné, aby se odvolací kárný senát Nejvyššího soudu kárnou žalobou ještě zabýval.
Místo vraždy vyšetřovali úmrtí a krádež
První ze zločinů přičítaných Stodolovým policisté za přispění lékařů a pod dohledem zastupitelství uzavřeli jako sebevraždu, náhlé úmrtí či odchod z domova. Šandovu smrt policie nejprve uzavřela jako infarkt, přestože lékaři našli na jeho hlavě čerstvá zranění a kriminalisté v bytě řadu viditelných stop krve. V celém bytě byl obrovský nepořádek, Šanda ležel pod nánosem peří z roztrhaných peřin. Ve spíži byla stržená síťka z okna, kterým se asi dostal vrah dovnitř. Z domu zmizely věci a peníze v hodnotě 60 000 korun.
Policisté ani žalobkyně ale spojitost neviděli a vyšetřovali úmrtí a krádež jako dvě samostatné události. Obě pak policie odložila a Jelínková jejich závěr potvrdila. I přesto, že ji na podivné okolnosti upozornila týden po Šandově smrti jeho dcera, která tvrdila, že její otec byl přepaden, oloupen a zavražděn.
Série vražd manželů Stodolových
16. listopadu 2001 - Ve Slavošově na Kutnohorsku byl zavražděn Stanislav Šanda (75). Důchodce bydlel ve statku sousedícím s domem obou manželů. Jeho tělo bylo nalezeno v požářišti, podle policie zemřel bez cizího zavinění.
28. listopadu 2001 - Růžena Skohoutilová (68) byla zavražděna rovněž ve Slavošově na Kutnohorsku. Ženu příbuzní delší dobu pohřešovali, v květnu 2002 její tělo vykopal náhodou na zahradě její zeť. Policie z vraždy původně obvinila dva Ukrajince a dva Čechy, ti poté strávili několik měsíců ve vazbě.
30. července 2002 - V Měchonicích na Kutnohorsku byli nalezeni mrtví manželé Antonín a Marie Královi (66, 62). Policie jejich smrt vyšetřovala původně jako sebevraždu, podle lékařského posudku se měli otrávit plynem.
Mezi 15. až 17. srpnem 2002 - V Kardašově Řečici na Jindřichohradecku byla zavražděna Marie Čondlová (78). Tuto vraždu měla podle policie spáchat pouze Stodolová.
Mezi 27. a 30. říjnem 2002 - Ve Slavošově na Kutnohorsku byl zavražděn Josef Malina (81). Jeho smrt policie nejprve považovala za sebevraždu, protože ho našla na půdě vedle povalené stoličky a s telefonní šňůrou kolem krku.
1. prosince 2002 - V Brněnci na Svitavsku byly nalezeny zavražděné sestry Helena Cerháková (52) a Dagmar Weissová (62). 92letá matka útok přežila. Stodolovi se do Brněnce přistěhovali krátce před svým činem a byli mezi podezřelými.
Zdroj: ČTK
Šanda zemřel 16. listopadu 2001 ve svém domě ve Slavošově na Kutnohorsku. Stodola k němu podle soudu vnikl, uškrtil ho a pak okradl. Aby po sobě zametl stopy, položil do postele mrtvého hořící svíčky. Když přijeli hasiči, ložnice byla v plamenech. Zdravotní pitva neodhalila cizí zavinění smrti.