Článek
Obě oznámení podala advokátka Nina Rýdlová v zastoupení nejmenovaného člověka. „Oznámení podávám jménem osoby, která si nepřeje být ve věci vedena jako oznamovatel, a to z důvodu nedostatečné ochrany oznamovatelů trestné činnosti korupčního charakteru,“ napsala Rýdlová v dokumentu.
Podle všeho jde ale o někoho, kdo v nemocnici v pražských Střešovicích pracoval nebo tam nadále působí a obává se možných následků.
„Buďto seznáme, že tam žádný trestný čin není a věc uložíme tzv. ad acta, anebo bychom to postoupili policejnímu orgánu. O tom jsme zatím nerozhodli,“ řekl Novinkám šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6 Richard Petrásek.
V prvním oznámení jeho autorka tvrdí, že ÚVN v roce 2024 vysoutěžila a pořídila zbytečně draho a nevýhodně hardware a software pro SIEM IBM QRadar, tedy technologii umožňující bezpečnostním analytikům efektivně reagovat nejen na již proběhlé bezpečnostní incidenty, ale také je předvídat a předcházet jim. Nemocnice ho získala od ostravské společnosti Aricoma Systems za téměř 10,7 milionu korun.
Ve srovnání s předchozí dodávkou z roku 2020 za 3,3 milionu korun bez DPH tak podle oznámení cena během čtyř let narostla o 225 procent, což je prý zarážející. Za obdobnou dodávku HW a SW a technickou podporu přitom jiné pražské zdravotnické zařízení – Všeobecná fakultní nemocnice – zaplatilo v roce 2022 jen něco přes 4,64 milionu korun bez DPH.
Podepsal to i přes varování
„V hodnoticí komisi zasedl jak náměstek ředitele pro personální řízení Zdeněk Brabec, tak zaměstnanec ÚVN na oddělení kyberbezpečnosti Marek Jánoš, a dodavatele vybrali, což svým podpisem potvrdil ředitel ÚVN Václav Masopust, a to i přesto, že byl několikrát z více stran upozorněn, že legalizuje naprosto nevýhodnou zakázku,“ uvedla Rýdlová ve svém podání.
Doplnila, že zakázka byla „pravděpodobně připravena účelově a diskriminačně na konkrétního dodavatele“ a že s ní nesouhlasilo hned několik manažerů ÚVN, především pak tehdejší náměstek pro oblast IT Miroslav Sýkora.
Ten ostatně letos koncem března v nemocnici na vlastní žádost skončil. Podle serveru Odkryto.cz si dlouhodobě stěžoval na nátlak ze strany ředitele Masopusta. Sýkora tvrdí, že chtěl v IT oddělení nemocnice provést reorganizaci, ale šéf nemocnice mu v tom zabránil. Rovněž prý upozorňoval na možnou korupci a klientelismus, ale místo naslouchání byla proti němu vedena dehonestující kampaň. Nemocnice všechna tato Sýkorova tvrzení uvedená v jeho rezignačním dopise striktně odmítla.
Oznamovatelka ke zmíněné IT zakázce ještě dodala, že oproti podepsané smlouvě byly dodány „podstatně levnější komponenty, než bylo deklarováno“. V celé věci pak Rýdlová spatřuje možné spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku.
Dodatek po termínu
Druhé oznámení ze 4. dubna míří přímo na ředitele Masopusta a případně na další dosud neustanovené osoby z řad zaměstnanců ÚVN. I v tomto případě jde o podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení závazných pravidel hospodářského styku.
Oznámení se týká dodatku ke čtyřleté smlouvě na zajištění úklidových služeb se společností BTN Czech, a. s. Dodatek podepsalo předchozí vedení nemocnice loni 5. března. Měl prodloužit předchozí smluvní vztah. Jenže k podpisu došlo podle oznamovatelky až měsíc po skončení původní smlouvy, která přestala platit 5. února 2024, což prý není právně možné.
Zadruhé Rýdlová míní, že smlouvu už nešlo podle zákona o zadávání veřejných zakázek prodloužit, tudíž je dodatek neplatný. „Dodatek byl podepsán až měsíc po ukončení smlouvy, tedy v době, kdy již žádný právní smluvní vztah neexistoval a existovat ani pro překročení čtyřleté zákonné lhůty nemohl,“ napsala v oznámení.
Došlo tak prý k obcházení zákona o veřejných zakázkách, protože místo dodatku mělo být vypsáno nové otevřené výběrové řízení.
„Ředitel ÚVN Masopust měl být na výše uvedený protiprávní stav opakovaně upozorňován s výzvou k nápravě. Přesto nesjednal žádnou nápravu, neukončil protiprávní plnění a naopak vědomě umožnil pokračování plnění na základě neplatné smlouvy,“ podotkla Rýdlová
Ředitel ÚVN podle ní takto pokračoval až letošního 1. února, kdy nabyla platnost nová smlouva na úklidové služby. „Poskytnuté plnění v rámci neplatné smlouvy se pohybuje v řádech milionů korun, a to přibližně šest milionů měsíčně,“ upozornila advokátka.
Ředitel: O ničem nevím
„Ani o jednom z podaných trestních oznámení nevím, nebyl jsem v této věci dosud nikým oficiálně kontaktován,“ reagoval na zjištění Novinek ředitel ÚVN Václav Masopust.
Proces zadávání zakázky na IT bezpečnost byl podle něj zahájen ještě před jeho příchodem do funkce ředitele. „Zakázka byla vysoutěžena striktně podle zákona. Zadavatel vyhodnotil, že nabídka společnosti Aricoma System splnila všechny podmínky, proto byla s firmou uzavřena smlouva a poté bylo nemocnici předáno plnění,“ sdělil Novinkám Masopust.
S ohledem na to, že smlouva byla uzavřena podle zákona, tak prý o vyvození žádných důsledků neuvažuje. To samé podle něj platí i v případě druhého oznámení.
„V době mého nástupu do funkce ředitele výběrové řízení na poskytování úklidových služeb už probíhalo a během mého působení žádná smlouva prodloužena nebyla. Nový smluvní vztah byl vysoutěžen v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek,“ odmítl jakékoli pochybení Masopust.
Neurochirurg Václav Masopust je ředitelem ÚVN od loňského 1. července, kdy ve funkci vystřídal Miroslava Zavorala. Ten ve vedení nemocnice skončil na vlastní žádost po čtrnácti letech.